Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropští vlastenci proti islamizaci? Mezi Němci roste vůči Pegidě odpor

„Stop islámskému teroru“, hlásá transparent na demonstraci německého hnutí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Stop islámskému teroru“, hlásá transparent na demonstraci německého hnutí... | foto: ČTK

BERLÍN V německé společnosti roste odpor proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Na 50 známých představitelů politického i společenského dění v úterním deníku Bild činnost hnutí odsoudilo, zdrženlivě se vůči němu vyjadřují i bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) a euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD), které dříve vyjadřovaly pochopení pro některé požadavky Pegidy.

Účast na demonstracích Pegidy ale neklesá, v Drážďanech hnutí v pondělí podpořilo asi 18 000 lidí. Počet demonstrantů v Drážďanech v pondělí dosáhl rekordní výše a v průběhu večera téměř dvojnásobně překonal úvodní policejní odhad 10 000 účastníků. Menší demonstrace o několika stovkách stoupenců Pegidy se konaly i v dalších německých městech. Mimo Drážďany ale byli hlasitější odpůrci hnutí, kterých se v Berlíně, Kolíně nad Rýnem či Stuttgartu zúčastnily tisíce lidí.

Pochod proti islamizaci:

Hloupé předsudky

Odpor proti Pegidě ve společnosti roste. Ke kancléřce Angele Merkelové, která hnutí kritizovala ve své novoroční řeči, se připojili i její sociálnědemokratičtí předchůdci Gerhard Schröder a Helmut Schmidt. „Protesty Pegidy rozdmýchávají hloupé předsudky, nenávist vůči cizincům a netoleranci. Takové ale Německo není. S ohledem na naše dějiny a na hospodářskou logiku musíme zdůrazňovat, že se Německo nesmí bránit příchodu uprchlíků a žadatelů o azyl,“ uvedl Schmidt.

Schröder ocenil, že do ulic začínají přicházet i odpůrci Pegidy, aby ukázali, že názor hnutí není ve společnosti jediný. Vyzdvihl také to, že politické strany i církve názory Pegidy odmítají.

Pegida vznikla v Drážďanech, kde od podzimu pořádá pravidelné pondělní...

Hnutí Pegida vzniklo v Drážďanech a od podzimu pravidelně pořádá každé pondělí demonstrace. Stoupenci hnutí se scházejí i v dalších městech, rozsah tamních demonstrací se ale těm drážďanským nepřiblížil.

Proti Pegidě v minulosti vystoupili zástupci vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) i sociální demokracie (SPD), stejně jako opozičních Zelených a Levice. Vládní CSU, která minulý týden vyjadřovala pochopení pro některé požadavky hnutí, nyní vůči Pegidě vystupuje zdrženlivěji. „Musíme říct ne nenávisti vůči cizincům a ano pro pomoc uprchlíkům v nouzi,“ řekl Bildu ministr rozvojové pomoci z CSU Gerd Müller.

Vlastenecký Evropan? Co je to?

„Nesmíme nadbíhat Pegidě, místo toho bychom měli umírněné účastníky demonstrací přesvědčit, aby se postavili za náš program,“ uvedl v deníku Berliner Morgenpost místopředseda AfD Hans-Olaf Henkel. Zároveň se skepticky vyjádřil k tomu, že se demonstranti označují za vlastenecké Evropany. „Člověk může být hamburský nebo německý vlastenec. Ale vlastenecký Evropan - co si pod tím mám představit?“ uvedl.

Němečtí Turci protestují proti hnutí Pegida.
Do ulic v pondělí vyšli i odpůrci Pegidy. S hnutím symbolicky zametli.
Do ulic v pondělí vyšli i odpůrci Pegidy. S hnutím symbolicky zametli.
Pondělní demonstrace hnutí Pegida v Drážďanech.

Odpor vůči Pegidě roste i mimo politiku. „V naší zemi se děje hodně věcí, které by nám měly dělat starost. Rozhodně mezi ně ale nepatří islamizace Německa,“ řekl oblíbený herec Thomas Gottschalk.

„Stali jsme se mistry světa s mnoha hráči, kteří pocházejí z přistěhovaleckých rodin. Ve společnosti by měla integrace fungovat stejně samozřejmě jako v národním týmu,“ uvedl manažer německé fotbalové reprezentace Oliver Bierhoff.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...