Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Evropu má krotit „malý Michel“. Jako premiér Belgie musel hledat kompromisy, aby stát mohl vůbec fungovat

Svět

  5:00
BRUSEL/PRAHA - Přísloví, že jablko nepadá daleko od stromu, platí často i pro politiky. A je to také případ budoucího šéfa Evropské rady, 43letého Charlese Michela. Když vstupoval jako osmnáctiletý do veřejného života, dali mu političtí souputníci i média přezdívku „malý Michel“. Zřejmě hlavně proto, že svému otci, liberálnímu ministrovi zahraničních věcí z počátku nového tisíciletí a pozdějšímu eurokomisaři Louisi Michelovi, jako by z oka vypadl.

Belgický premiér Charles Michel na summitu EU foto: Reuters

Vítězové a poražení. Summit v Bruselu načrtl nové rozložení sil v Evropské unii

Povahově je ale Charles z úplně jiného těsta než jeho otec. Michel starší byl proslulý cholerickou povahou, Charles Michel snad s výjimkou fotbalu emocím nikdy nepodléhal. Belgičané ocenili zejména jeho uklidňující projevy po teroristických útocích v Bruselu z jara 2016. Jako premiér země, která věčně bojuje proti svému rozpadu a desítky let řeší přetahovanou mezi Vlámy a Valony, byl neustále nucen hledat mezi nimi kompromisy, aby belgický stát vůbec mohl fungovat.

S něčím podobným se bude v příštích letech potýkat i na evropské úrovni. I proto možná bývají belgičtí premiéři první volbou, pokud jde o obsazení klíčových unijních pozic. Už historicky první předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který převzal úřad v roce 2009, vedl předtím belgickou federální vládu.

Belgický premiér Charles Michel na summitu EU.
Český premiér Andrej Babiš, rakouský premiér Sebastian Kurz, německá kancléřka...

Charles Michel studoval práva na Svobodné univerzitě v Bruselu a v nizozemském Amsterodamu. To je hlavní důvod, že ač původem z francouzsky hovořící části Belgie, z Valonska, mluví velmi dobře nizozemsky, čímž odpadají komunikační bariéry s Vlámy. Politicky angažovat se začal ještě jako vysokoškolák. V 18 letech byl za liberály poprvé zvolen poslancem provinčního parlamentu ve valonském Brabantsku. V roce 2000, krátce po po ukončení studií a v době, kdy byl jeho otec šéfem diplomacie, se stal Michel mladší jako 24letý regionálním ministrem vnitra ve Valonsku.

Česku a spol. hrozil vyloučením z Schengenu. Nyní belgický premiér oznámil demisi

Jako hlavní úkol si tehdy stanovil vnést řád do nepřehledného systému fungování valonských obcí, přičemž se nevyhýbal ani konfliktům s letitými místními politickými barony. Mocným valonským socialistům, kteří tehdy kontrolovali většinu místních zastupitelstev, začal Charles Michel vadit, a tak jeho i valonské liberály z regionální vlády raději vyhodili.

Michelova politická kariéra tím neskončila. Na scéně se znovu objevil v roce 2006. Stal se starostou města Wavre, hlavního města belgické provincie Valonský Brabant, která se rozkládá prakticky uprostřed Belgie. Krátce nato byl poprvé jmenován federálním ministrem pro rozvojovou spolupráci. V té době také vrcholil letitý mocenský boj uvnitř valonské liberální strany. Michel patřil k mladým rebelům, zastávajícím levicově liberální postoje. Chtěli sesadit letité matadory v čele s dlouholetým předsedou a několikanásobným ministrem Didierem Reyndersem.

Belgickou vládu rozložil pakt o migraci. V Michelově vládě končí největší koaliční strana

Michelovi se to povedlo zrovna v době, kdy neměla Belgie 541 dní vládu, neboť Vlámové a Valoni byli opět na kordy. Šlo o rozdělení centrálního volebního obvodu Brusel-Halle-Vilvoorde, který se jako jediný ještě rozkládal na území dvou různých regionů, a hlavně Vlámové chtěli, aby tato z jejich pohledu „anomálie“ skončila. Charles Michel jako mladý a neopotřebovaný stranický vůdce zariskoval a s rozdělením obvodu, na jehož území žilo 1,6 milionu obyvatel, souhlasil. I za cenu, že se mnozí valonští politici od něho odvrátili.

Kompromis ohledně bruselského obvodu se stal pro Michela i doporučením výše. Na samý vrchol vystoupil jako 38letý, když ho král jmenoval federálním premiérem – vůbec nejmladším od roku 1845. Jeho liberální Reformní hnutí (MR), působící pouze ve Valonsku, v bruselském regionu a devíti německy hovořících obcích ve východní Belgii, vytvořilo vládu s třemi vlámskými stranami.

Mezi nimi nechyběla ani separatistická Nová vlámská aliance (NV-A), jejíž vrcholní představitelé kdysi požadovali přesun dalších a dalších pravomocí na regiony, dokud „Belgie jednoho dne nevysublimuje“. Média označovala Michelovu koalici jako „kamikaze vládu“ – kabinet sebevrahů. Přesto ji ale premiér udržel téměř až do konce řádného mandátu. Skončila loni v prosinci půlrok před volbami, když NV-A odmítla podpořit pakt o migraci OSN a kabinet opustila.