Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropa čeká ‚pekelný‘ víkend. Teploty v Španělsku a Francii mají vystoupat na 45 °C

Mapa teplot Evropy ke dni 28.6.2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa teplot Evropy ke dni 28.6.2019. | foto: ČMHÚ

Madrid/Vídeň  Vlna veder, která tento týden dorazila do velké části Evropy, v některých zemích nepatrně polevila. Například v České republice a v Německu, kde padaly ve středu teplotní rekordy, byly ve čtvrtek teploty o něco nižší. Naopak ve Španělsku a na jihu Francie mají teploty ještě stoupat - vrchol, až 45 stupňů Celsia, čekají v těchto zemích o víkendu.

Už v pátek by mohl padnout rekord ve Francii. Na severovýchodě Španělska, v Katalánsku, vedra ztěžují práci hasičům, kteří tam od středy bojují s rozsáhlým lesním požárem. Několik lidí v této vlně veder v Evropě zemřelo, například v Německu ve středu tři lidé při koupání, zatímco ve Francii se tento týden v moři utopili tři senioři.

V některých částech severního Španělska a jižní Francie ve čtvrtek teploty podle agentury Reuters vystoupaly až ke 44 stupňům Celsia. Francouzská meteorologická služba Météo-France však uvedla, že v jihofrancouzské obci Grospierres bylo naměřeno 42 stupňů, což znamená nový červnový teplotní rekord pro Francii. V pátek má být 42 až 45 stupňů, takže by mohl padnout francouzský teplotní rekord 44,1 stupně, který byl naměřen v srpnu 2003 v departementu Gard na jihu země.

Asi 350 hasičů bojuje s pomocí 15 letadel od středy s lesním požárem nedaleko Tarragony, podle katalánských médií už shořelo na 5000 hektarů lesa. Asi 30 lidí muselo být z oblasti evakuováno, úřady také z preventivních důvodů uzavřely pět místních silnic. Hasiči odhadují, že oheň může zničit až 20.000 hektarů.

Vysoké teploty a silný vítr plameny stále znovu rozdmýchávaly. „Nečelili jsme tak závažnému požáru už 20 let,“ uvedla podle agentury AFP katalánská vláda.

Na severovýchodě Španělska hoří.

Na severovýchodě Španělska hoří.

Omezení dopravy ve Francii

Úřady v Paříži, Lyonu, Marseille a Štrasburku zavedly omezení v automobilové dopravě, aby snížily koncentraci škodlivého přízemního ozonu. Některé školy odložily letní zkoušky a v částech severní Francie byly kvůli suchu omezeny dodávky vody firmám, farmářům i domácnostem. Francouzský ministr zemědělství vyhlásil zákaz přepravy živých zvířat. Hotelová skupina Accor, která ve Francii provozuje téměř 1700 hotelů, otevřela klimatizované prostory starším lidem.

Ve Španělsku čekají teplotní maxima o víkendu, kdy by mohla rtuť teploměru také vystoupat až na 44 stupňů. K teplotnímu rekordu to ale stačit nebude, španělský teplotní rekord je z července 2017, kdy v Córdobě naměřili 46,9 stupně.

Itálie vyhlásila nejvyšší varování v 16 městech

V Itálii si vlna veder vybrala první dvě oběti, informovala dnes agentura ANSA. Zmizení první z nich, 82letého muže, nahlásila ve středu večer jeho rodina. Tělo bylo nalezeno dnes na venkově nedaleko města San Benedetto del Tronto na jaderském pobřeží ve střední Itálii. Druhý muž ve věku 60 až 70 let byl dnes ráno nalezen mrtvý rumunský bezdomovec v zahradách u milánského hlavního nádraží. Italské ministerstvo vnitra vyhlásilo nejvyšší varování dnes pro šest měst, v pátek pro 16 měst.

Vedro je také v Řecku. Poblíž přístavu Lavrio jihovýchodně od Atén propukl velký požár lesního porostu. Silný vítr a sucho tam komplikovaly hasicí práce. Kvůli kouři musel být evakuován menší uprchlický tábor, informovala televize ERT.

Vysoké teploty sužují několik dní také Rakousko. V noci na dnešek byla tropická noc zaregistrována téměř v celém Rakousku, kromě spolkových zemí Korutany a Tyrolsko. V centru Vídně bylo v noci naměřeno 25,9 stupně a například v Retzu poblíž české hranice měli 24,8 stupně Celsia.

Už ve středu přitom byly na 26 stanicích rakouského meteorologického ústavu ZAMG zaznamenány absolutní teplotní rekordy, například v tyrolském Seefeldu bylo 32,7 stupně. Dnes padly červnové teplotní rekordy pro spolkové země Korutany a Štýrsko. V korutanském Hermagoru bylo 38,1 stupně a ve Štýrském Hradci 37,2 stupně.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!