13. března 2018 13:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Mohlo to udělat jen Rusko‘. Skripal ani jeho dcera nemají šanci na uzdravení, tvrdí tvůrce smrtící látky

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | foto: ČTKAP

New York/Moskva Bývalý plukovník ruské vojenské rozvědky GRU Sergej Skripal ani jeho dcera Julija nemají po otravě ani při těch nejpříznivějších okolnostech šanci plně se uzdravit. Napsala to ruská agentura Interfax s odvoláním na Vila Mirzajanova, jednoho z hlavních tvůrců nervové látky Novičok, která pravděpodobně zasáhla ruského agenta pracujícího pro britskou tajnou službu MI6 i jeho dceru.

Mirzajanov, který podle ruských médií emigroval do USA, podle Interfaxu tvrdí, že látku Novičok nemohla použít jiná země než Rusko, protože složení substance bylo tajné. „Mohlo to udělat jen Rusko... Můžou to odeslat v diplomatickém zavazadle, kam se jim zlíbí,“ cituje agentura ruského chemika.
Mirzajanov popsal Novičok jako aerosol desetkrát účinnější než jakákoli jiná látka paralyzující nervový systém. „Vyléčit se z následků je prakticky nemožné, ti lidé jsou odepsáni. Dokonce i kdyby přežili, nikdy se neuzdraví,“ tvrdí Rus usazený v New Jersey.

Do anglického Salisbury, kde k útoku došlo, přivezli pachatelé dva samostatné neškodné komponenty, které se před útokem smíchají, pokračoval Mirzajanov. „Deset gramů už je příliš. V létě jen dva gramy stačí, aby zabily 500 lidí,“ prohlásil.

Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě...
Vojáci v anglickém Salisbury mají na sobě při práci ochranné obleky.

Vil Mirzajanov podle některých ruských médií emigroval do USA v 90. letech minulého století, když v Rusku vyšel jeho kritický článek. Obvinil v něm ruské úřady, že nedodržují mezinárodní závazky, které státům ukládaly zastavit výrobu chemických zbraní.

Mohlo to být vyrobeno na západě, tvrdí Rusové

Ruská média publikují řadu informací zpochybňujících verzi britských vyšetřovatelů. Bývalý ruský hlavní lékař Gennadij Oniščenko novinářům řekl, že látka, která Skripala otrávila, mohla být vyrobena i na Západě. Únik nervových substancí z ruských objektů byl prý vyloučen, sklady jsou navíc po likvidaci chemických zbraní prázdné.

Podle Sergeje Gončarova, jehož ruská média označují za veterána protiteroristických operací, se ruské tajné služby už před několika desetiletími útoků na „přeběhlíky“ zřekly. „Od ukončení stalinské éry naše tajné služby přestaly přeběhlíky zabíjet. A pro nejnovější ruskou historii to platí s jistotou,“ prohlásil Gončarov.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz