Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 12 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránci propustili členy expedice Tatra kolem světa 2. Cestovatelé natáčeli dronem v zakázané oblasti

Pětičlenná posádka expedice dorazila do Íránu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětičlenná posádka expedice dorazila do Íránu. | foto: Facebook Tatra kolem světa 2

TEHERÁN/PRAHA Íránští policisté propustili členy expedice Tatra kolem světa 2, které předtím zadrželi kvůli zakázanému použití dronu. Sdělil to ministr zahraničí Tomáš Petříček. O zadržení cestovatelů v sobotu odkazem na vedoucího výpravy Marka Havlíčka informoval server iRozhlas.cz. Tým podle Havlíčka pořizoval záběry na místě, kde to íránské předpisy zakazují. Petříček před propuštěním členů výpravy uvedl, že diplomacie bude zadržení řešit s tamními úřady.

„Probudili jsme se u Araratu na íránské hranici. Udělali jsme krátký záběr z dronu a nevěděli jsme, že jsme blízko nějaké přehrady, kde se v těchto oblastech nesmí létat,“ řekl Radiožurnálu Havlíček. Policisté výpravu vzali na zhruba 25 kilometrů vzdálenou policejní stanici, dodal Havlíček.

Petříček pro uvedl, že MZV má o zadržení Čechů informace. „Dva z členů expedice již byli v kontaktu s naším zastupitelským úřadem v Teheránu. Důvodem pro zadržení bylo nepovolené použití dronu. Už v minulosti s tím v Íránu měli turisté z jiných států problémy,“ uvedl. O několik desítek minut později potvrdil do té doby neověřenou informaci, že íránští policisté členy expedice propustili na svobodu.

„Včera překročili i s oběma jejich vozy hranici z Turecka, což samo o sobě bylo dost komplikované. Pak přenocovali v autě někde za hranicí a ráno, přes opakovaný zákaz od ministerstva zahraničí, natáčeli krajinu z dronu,” prozradil webu Lidovky.cz dobře informovaný zdroj z české diplomacie. Stejný zdroj ještě doplnil, že Íránci sice expedici propustili, fotky z dronu ale museli její členové vymazat.

Členy expedice Tatra kolem světa 2 vyšetřuje íránská policie.
Krátce po 14. hodině se 22. února 2020 od pražského Rudolfina vydala na cestu...

Výprava navazuje na expedici Tatra kolem světa z konce 80. let. Při únorovém odjezdu z Prahy plánovali cestovatelé, že za tři roky ujedou asi 270 000 kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů. Úvod výpravy zkomplikovala opatření kolem koronaviru. 

Situaci po zadržení podle Havlíčka ztížila domluva s policisty. Za problém při komunikaci označil to, že policisté neuměli rusky, anglicky ani německy. Pomocí různých překladačů se jim Češi snažili vysvětlit, proč tam natáčeli, že jenom projížděli a že v tom rozhodně nebyla žádná špionáž, uvedl Havlíček.

První výprava vyrazila do světa v roce 1987 a k jejím hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky ve světě. Z cesty měly mimo jiné vzniknout dva celovečerní filmy a televizní seriál. Do Prahy se ale výprava vrátila až v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí opadl. Nynější expedice vyrazila z Prahy 22. února, koncem března kvůli koronavirovým opatřením uvízla v Turecku. Jedním z hlavních cílů má opět být šíření dobrého jména Česka ve světě.

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Testování na koronavirus - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Testování na koronavirus - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Testování na koronavirus - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!