Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína čelí nařčení ze špionáže desítky tisíc Američanů. Měla k tomu využít slabiny v Karibiku, tvrdí expert

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Čína je podezřelá ze špionáže Američanů prostřednictvím karibských telefonních sítí. Podle bezpečnostního experta Garryho Millera sledování mohlo ovlivnit desítky tisíc Američanů. Nařčená strana obvinění odmítá.

Čína zřejmě využila mobilní telefonní sítě v Karibiku, aby zacílila, sledovala a zachytávala komunikaci Američanů, tvrdí na základě své analýzy Garry Miller, odborník na zabezpečení mobilních sítí. 

Číňané podle něj zneužili desítky let staré slabiny v globálním telekomunikačním systému.  „Nikdo nechce, aby veřejnost znala závažnost probíhajících špionážních útoků. Já chci, aby o tom věděla,“ říká Miller pro britský Guardian s tím, že USA nedostatečně chrání uživatele mobilních telefonů. 

Problém spočívá podle britského listu v tom, že Čína zaměřuje pomocí státem řízeného mobilního operátora signalizační zprávy americkým předplatitelům obvykle během cesty do zahraničí. Za signál podobného chování se dají považovat příkazy, které jsou odesílány telekomunikačními operátory v celé globální síti bez vědomí uživatele mobilního telefonu. Umožňují operátorům mobily vyhledávat, spojit jejich uživatele mezi sebou a také vyměřit poplatky za roaming. „Signál lze však využít i pro nelegitimní účely jako je špionáž,“ vysvětluje Guardian.

Právě na příkazy, které vypadaly podezřele, se Miller zaměřil, šlo například o ty, jejichž místo odeslání neodpovídalo lokaci, ve které uživatel cestoval. Z jeho analýzy vyplynulo podle Guardianu, že za poslední tři roky mohly být podle experta napadeny desítky tisíc mobilů Američanů a většina útoků směřovala přes státní China Unicom. 

Podle Millera navíc stejní uživatelé mobilních telefonů, kteří měli co dočinění s China Unicom, byli současně zaměřeni prostřednictvím dvou karibských operátorů Cable & Wireless Communications (Flow) na Barbadosu a Bahamské telekomunikační společnosti (BTC). To podle experta poukazuje na neobvyklý jev a jasný ukazatel, že šlo o koordinované útoky. Miller proto předpokládá, že čínská společnost si pronajala síťovou adresu od karibských operátorů. Zda ti o všem věděli, nebo ne, není podle Guadianu jasné. Pronájem totiž mohl být uskutečněný i nepřímo. China Unicom celé nařčení odmítla. 

Podle ředitele programu strategických technologií v Centru strategických a mezinárodních studií (CSIS) Jamese Lewise je bezpečnost mobilních telefonů iluzí. „Lidé si neuvědomují, že jsme pod trvalým špionážním útokem na cokoliv, co se připojuje k síti, a že je to jen další příklad opravdu agresivní a docela sofistikované kampaně.“

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...