Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Experti před povodněmi v Německu varovali, rozsah ale nikdo nečekal. Katastrof má se změnou klimatu přibývat

Auto zasypané sutí. foto: ČTK

Meteorologové v Německu před ničivými povodněmi varovali včas, jejich intenzitu však předpovědět nedokázali. Reakce místních vlád je na pováženou. Sílí hlasy klimatologů, kteří tvrdí, že počet podobných jevů bude v důsledku globálního oteplování růst, současné události toho jsou prý důkazem.
  13:00

Počet obětí záplav v Německu se vyšplhal na 156, nejvíce postižená oblast je Porýní-Falc

„Mohli jsme to vědět dřív?“ tak zní otázka, která trápí vědce a meteorology v souvislosti s ničivými povodněmi, které v posledních dnech zasáhly evropské země, nejintenzivněji Německo. Podle dosavadních informací se zdá, že ve Spolkové republice byly varovné postupy dodrženy.

Výstrahy přišly včas

Podle listu Die Zeit německý hydrometeorologický ústav (DWD) v pondělí zaslal varování, že ve spolkových zemích Porýní-Falc a Porýní-Vestfálsko nastanou intenzívní bouřky a deště, dokonce se jim podařilo odhadnout i množství srážek. Tyto dva regiony byly povodněmi, které si dohromady zatím vyžádaly přes 180 obětí, zasaženy nejvíce.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě zasažených oblastí.
Přívalové deště způsobily i záplavy v saském Bad Schandau. (17. července 2021)

Předpovědi meteorologů mají svá omezení. Odborníci nedokážou včas vyhodnotit místo, kde k silným dešťům dojde. „Přesnou lokalitu umíme určit v některých případech pouze půl hodiny dopředu,“ uvedl mluvčí DWD Uwe Kirche. To, kde přesně déšť udeří, je nicméně pro predikci povodní stěžejní. Pokud totiž zasáhne vodní toky, hladina se může rychle zvednout a během desítek minut vyústit v katastrofu, píše německý list.

Česko nabídlo prostřednictvím hasičů pomoc Německu, země ji zatím nevyužije

Data z meteorologického ústavu o nebezpečí silných bouřek se následně poslali do jednotlivých center zasažených spolkových zemí, ta je vyhodnocují a vydávají varování. Podle jednoho z nich se zkratkou LANUV, které sídlí v Porýní-Vestfálsku, bylo jasno už v úterý odpoledne, večer proto instituce vydala výstrahu. „Bezpochyby jsme věděli, že hrozí velké nebezpečí,“ uvedl šéf místního institutu Bernd Mehlig. Centrum v Porýni-Falcu varovalo o několik hodin později a to ve středu dopoledne.

Selhaly místní vlády?

Informace z center poté putují do lokálních úřadů. Výstrahy se dle informací serveru Die Zeit dostaly k vládám německých obcí a měst včas, ty je následně předaly hasičům, policii a dalším složkám, které měly podniknout náležité kroky. Podle odborníků je příliš brzy na to soudit adekvátnost reakce, nezávislé šetření údajně proběhne, až se situace uklidní.

Celkově byly podle hydrologa Erwina Zeheho z technologického institutu ve městě Karlsruhe předpovědi vzhledem k současným možnostem dobré. „Umíme odhadnout, že situace bude špatná, nikoli ale, jak moc,“ vysvětlil Zehe. Dle jeho slov je problém jednak s tím, že varování nejsou dostatečně lokální, důrazné a výstižné, dále je obyvatelé podle něj často neberou vážně, protože na podobně rozsáhle katastrofy nejsou v těchto geografických podmínkách zvyklí.

Extrémní počasí a klimatická krize

Experti upozorňují, že právě četnost podobných jevů by se mohla v příštích letech výrazně zvýšit. Extrémní jevy jako jsou silné deště způsobující záplavy budou podle vědců přibývat všude po světě v důsledku klimatické krize. Podobným katastrofám se nevyhne ani Evropa. „Deště, které jsme viděli napříč Evropou v posledních dnech, jsou extrémním počasím, jehož intenzita je posilována klimatickou změnou – jevy budou nabírat na síle s narůstajícím oteplováním,“ vysvětlila pro americký server Vox německá klimatoložka Friederike Ottová z Oxfordské univerzity.

Němčina nemá dostatečně hrozná slova pro zkázu způsobenou záplavami, řekla Merkelová

Souvislost oteplování planety a rozsáhlých povodní v Německu, Belgii, Nizozemí a Rakousku přiznávají i politici. Německý ministr vnitra Horst Seehofer událost přímo označil za „důsledek změny klimatu“, podobně se vyjádřila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, nebo belgický premiér Alexander De Croo. Dle odborníků na klima je nyní urgentní otázkou, jak rychle vlády implementují potřebné kroky pro zpomalení globálního oteplování a prosadí investice do technologií a infrastruktury, které nepříznivé dopady katastrof jako jsou evropské povodně sníží, píše web Politico.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...