Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Experti zanalyzovali video z údajného sestřelení boeingu nad Íránem. Vědí, odkud bylo natočeno

Jak a kde se nehoda odehrála | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak a kde se nehoda odehrála | foto: Lidovky.cz/ScribbleMaps

TEHERÁN/PRAHA Americký deník The New York Times v pátek zveřejnil video, na němž má být vidět výbuch letadla po zásahu íránskou střelou nedaleko teheránského letiště. Při leteckém neštěstí zahynulo 176 lidí. Co je na něm vidět?

V době, kdy se vyšetřovatelé z Ukrajiny, USA i Íránu snaží dobrat příčin katastrofy, mohou záběry, které původně obdržel investigativní tým novinářů Bellingcat, pomoci případ trochu lépe objasnit. V současnosti je podle amerických a kanadských zpravodajských služeb nejpravděpodobnější scénář, že letadlo nejspíše omylem zasáhla íránská raketa.

Boeing 737-800 přestal komunikovat s řízením letového provozu nad městem Parand asi 16 kilometrů od letiště ajatolláha Chomejního. Na záběrech z videa je vidět, jak došlo k výbuchu, ale letadlo ještě chvíli pokračuje v letu a piloti se zjevně pokoušejí vrátit zpět na letiště. To se jim však nepodařilo a letadlo se následně zřítilo.

Jak a kde se nehoda odehrála

(pro plné zobrazení mapy s detaily si fotografii otevřete v prohlížeči)

Podle vyšetřování týmu The New York Times údajně vizuální a zvukové stopy odpovídají informacím z letového provozu i satelitních snímků. Americký deník tvrdí, že rozdíl mezi zvukem a obrazem ukazuje, že autor videa byl přibližně 3,2 kilometru od exploze. Vzdálenost prý odpovídá i trase, kterou zaznamenal server FlightRadar24.com.

Ověřování videa pak pomohlo několik detailů. Především budovy v pozadí, které mají přibližně pět pater a specifický vzhled. Mezery mezi budovami pomohly určit, v jaké části Parandu se autor videa nacházel.

Budovy zachycené na videu
Budovy v místě, odkud pocházejí záběry

Přesné místo pak ukázala malá budova na kraji silnice, sloupy a další detaily na ulici, jako například nádrž umístěná asi 10 metrů od menší budovy.

Menší budova na záběru
Menší budova při pohledu z výšky

Pokud by USA nebo Kanada předložily nezvratné důkazy o tom, že letadlo sestřelil Írán, i když neúmyslně, mohlo by to mít dramatický dopad na veřejné mínění v této blízkovýchodní zemi, upozornila agentura AP. 

Agentura navíc dodala, že po Solejmáního smrti se íránská veřejnost semkla kolem vedení země. Nicméně případné zveřejnění důkazů o odpovědnosti Teheránu za smrt 176 lidí, hlavně Íránců a Kanaďanů s dvojím, tedy i íránským občanstvím, by mohlo rychle znovuotevřít trhliny. Veřejnost je dosud rozjitřená zákrokem vlády proti rozsáhlým protestům z konce loňského roku, vyvolaných zhoršující se ekonomickou situací. O život tehdy přišly stovky demonstrantů.

Íránská televize podle agentury Reuters v pátek uvedla, že černé skříňky ukrajinského letadla sice byly poškozeny, ale zaznamenané údaje o letu se zachovaly. Jejich rozluštění ale podle úřadů potrvá jeden až dva měsíce a celé vyšetřování katastrofy jeden až dva roky.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.