14. dubna 2017 11:16, aktualizováno  19:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První čísla k explozi ‚Matky všech bomb‘ v Afghánistánu. Zemřely desítky islamistů

Obrovskou bombu s přezdívkou „Matka všech bomb“ vypustili Američané z letadla... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrovskou bombu s přezdívkou „Matka všech bomb“ vypustili Američané z letadla... | foto: Reuters

Kábul Spojené státy považují čtvrteční shození americké nejsilnější nejaderné bomby na pozice radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu za správné a čistě taktické rozhodnutí. V Kábulu to dnes prohlásil šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson. Afghánské ministerstvo obrany dopoledne uvedlo, že při úderu zahynulo 36 radikálů. Jakékoli oběti na životech následně IS popřel prostřednictvím své propagandistické agentury Amak.

„Žádný civilista zraněn nebyl, zničena byla pouze základna, odkud IS v provincii podniká útoky,“ uvedl mluvčí afghánského ministerstva obrany. Reuters poznamenal, že informace o tom, že nálet se obešel bez civilních obětí, nebylo zatím možné nezávisle ověřit.

Bomba GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB).

GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB).

„Byla to správná zbraň na správný cíl,“ řekl na tiskové konferenci John Nicolson, šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson. Dodal, že své rozhodnutí pumu nasadit učinil po diskusích s Washingtonem.

Americké letectvo ve čtvrtek svrhlo na jeskynní systém v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem pumu GBU-43, které se říká matka všech bomb. Přes devět metrů dlouhá bomba je se zhruba jedenácti tunami výbušniny nejničivější nejadernou zbraní v arzenálu Spojených států a až do čtvrtka nebyla nikdy v boji použita.

GBU-43 MOAB - Matka všech bomb.
MC-130 - speciální verze nákladního Herculesu.

Podle šéfa amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generála Johna Nicholsona by měly přípravy zásahu minimalizovat nebezpečí pro afghánské a americké síly a „maximalizovat zničení“ pozic IS. „Toto je správná munice na eliminaci překážek, jimž čelíme, a na udržení naší ofenzívy proti ISIS-K v pohybu,“ řekl agentuře Reuters Nicholson. Uvedl přitom jednu ze zkratek používaných pro afghánskou organizaci islamistů. Dodal, že bomba vypuštěná z bombardéru MC-130 dopadla na jeskyně a bunkry ukrývající ozbrojence. Výsledek čtvrteční operace zatím není známý.

Plným názvem Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB), GBU-43 dokáže srovnat se zemí stavby v okruhu jedné míle od místa dopadu. Čtvrteční explozi slyšeli i obyvatelé pohraničních osad v Pákistánu, kteří si prý mysleli, že bomby dopadají na jejich stranu hranice. „Spal jsem když najednou přišel hlasitý výbuch. Byla to ohlušující rána,“ řekl agentuře AP Šáh Vali z vesnice 15 kilometrů od hranic s Afghánistánem.

Lidé na afghánské straně pak hovořili o „záblesku jako při bouřce“, a pocitu „jako by bomba spadla přímo před jejich domem“. „Celý dům se třásl. Když jsem vyšel ven, viděl jsem veliké plameny, všechno kolem hořelo,“ řekl AP Muftí Chán z vesnice Ačín jen několik kilometrů od místa dopadu MOAB.

Americký nálet vyvolal v Afghánistánu smíšené reakce. Někteří místní se domnívají, že pro poražení IS je potřeba udělat všechno. „I když kvůli zničení Daesh (IS) zničíte můj dům, nebudu si stěžovat, protože oni nejsou lidé, jsou to zvířata,“ řekl agentuře Reuters Mír Alám. Objevily se však i hlasy, včetně vyjádření exprezidenta Hamída Karzáího, které považují čtvrteční zásah za americký zbrojní test na území cizí země.

Americký server Vox v analýze této mimořádné akce píše, že důvody, proč MOAB nebyla nikdy předtím použita nejspíše plynou z jejího specifického rázu. „Je to zbraň s omezenými možnostmi využití,“ řekl Vox pracovník amerického letectva. GBU-43 je určena pro rozsáhlé ničení budov a cílů těsně pod povrchem země, jakými jsou právě jeskyně či tunely. Naopak nemůže být použita v hustě zalidněných oblastech, v jakých se dnes často v arabském světě bojuje.


GBU-43/B byla dvakrát otestována v roce 2003, podle dostupných informací bylo vyrobeno poté jen 15 kusů. Byly určeny pro operaci Irácká svoboda, ale nakonec se nenašel cíl, na který by byly potřeba.

Dají se použít na podzemní či opevněné cíle, či cíle o velké rozloze.

Rusko od té doby vyvíjí podobnou bombu s přezdívkou „Otec všech bomb“, která je údajně ještě mnohem silnější.

Podle agentury AFP je v tuto chvíli v Afghánistánu kolem 8400 amerických vojáků, kteří radí místním vojenským složkám a podporují je v tažení proti Talibanu a organizaci IS. Afghánský Taliban usilující o svržení vlády v Kábulu a Islámský stát zároveň bojují mezi sebou o vliv a území.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz