30. května 2017 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Exploze u oblíbeného obchodu se zmrzlinou. V Bagdádu zemřelo 22 lidí

Ilustrační foto: Exploze v Bagdádu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Exploze v Bagdádu | foto: Reuters

BAGDÁD Při druhém výbuchu v Bagdádu během několika hodin zemřelo v úterý nejméně sedm lidí a 30 osob bylo zraněno. Informovala o tom televize Al-Džazíra s odvoláním na irácké bezpečnostní složky. Jen o pár hodin dříve zabila exploze auta s výbušninou v irácké metropoli nejméně 15 lidí a na 40 osob zranila. K prvnímu útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

První bomba ve vozidle vybuchla v pondělí pozdě večer v centrální bagdádské čtvrti Karráda ve voze zaparkovaném poblíž oblíbeného obchodu se zmrzlinou. Podle iráckých úřadů byla odpálena zřejmě na dálku.

K útoku došlo krátce po začátku muslimského postního měsíce ramadánu, během něhož věřící drží půst od rozednění do setmění. Po západu slunce se tak restaurace a kavárny v ulicích Bagdádu naplnily lidmi, upozornila agentura AP.

Druhá exploze nastala v centru Bagdádu, šlo rovněž o nastražený vůz s výbušninami, uvedla televize Al-Džazíra. Při tomto útoku zemřelo nejméně sedm lidí a asi tři desítky dalších utrpěly zranění. Ke druhému útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

K prvnímu útoku se přihlásili radikálové z IS. Obyvatelé iráckého hlavního města a jeho okolí jsou často svědky útoků páchaných příslušníky radikální sunnitské organizace. Za své cíle si islamisté přitom vybírají především příslušníky šíitské větve islámu.

Radikálové z IS ovládají část severního Iráku, armádě se je nicméně v poslední době daří vytlačovat. Pod kontrolou už mají vládní vojska většinu druhého největšího iráckého města Mosulu, který zůstal poslední významnou baštou IS v zemi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz