31. října 2018 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Exploze u sídla ruské tajné služby, jeden mrtvý. Teroristický útok, tvrdí zatím Rusové

Exploze u sídla FSB zabila jednoho člověka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exploze u sídla FSB zabila jednoho člověka. | foto: Reuters

Výbuch v sídle pobočky ruské tajné služby FSB v centru Archangelska na severu země způsobil sedmnáctiletý mladík, který do budovy dnes ráno přinesl výbušné zařízení a při jeho explozi zahynul. Oznámili to federální vyšetřovatelé, kteří případ vyšetřují jako teroristický útok. Totožnost pachatele ani jeho motivy dosud neoznámili. Exploze zranila tři pracovníky FSB, která je nástupkyní sovětské tajné policie KGB. O událostech v Archangelsku byl informován prezident Vladimir Putin, uvedl mluvčí Kremlu.

„Podle předběžných zjištění osoba, která vstoupila do budovy, vytáhla z tašky blíže neurčený předmět, který jí po určité době vybuchl v rukou a způsobil zranění neslučitelná se životem,“ oznámil ruský Národní protiteroristický výbor.

Mluvčí archangelské správy FSB Jelizaveta Semušinová mezitím médiím potvrdila, že při explozi zahynul muž, který nepracoval u FSB.

Vyšetřovací výbor následně podle agentury TASS upřesnil, že výbuch způsobil sedmnáctiletý mladík, který při explozi přišel o život.

Zdravotníci podle agentury Interfax udělali vše, co bylo v jejich silách, aby mladíka udrželi při životě, ale během poskytování první pomoc podlehl utrpěným zraněním.

„Vybuchlo blíže neurčené výbušné zařízení. Tři (lidé) jsou v nemocnici. Totožnost mrtvého se zjišťuje. Zločin se odehrál uvnitř budovy,“ řekl novinářům místní gubernátor Igor Orlov. Informoval také o posílení bezpečnostních opatření na místech, kde dochází k větší koncentraci lidí, jakož i u státních a veřejných zařízení.

Sídlo FSB bylo po výbuchu evakuováno, doprava v okolí přerušena a agenti FSB a policisté prověřovali doklady všech kolemjdoucích.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz