1. června 2019 13:16, aktualizováno  20:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku explodovala továrna na výbušniny, nad areál závodu se vyvalil hustý dým

Exploze v závodě na výrobu trhavin ve městě Dzeržinsk v centrální části Ruska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exploze v závodě na výrobu trhavin ve městě Dzeržinsk v centrální části Ruska. | foto: Reuters

Moskva Série explozí v závodě na výrobu trhavin ve městě Dzeržinsk v centrální části Ruska v sobotu zranila nejméně 79 lidí, stav jedné zraněné ženy je vážný. Patnáct lidí skončilo v nemocnici, uvedlo regionální ministerstvo zdravotnictví. Rozsáhlý požár, který výbuchy způsobily, už se podařilo uhasit, napsala agentura Interfax.

Většina zraněných byla ošetřena po lehčích až těžkých zásazích úlomky munice, 11 bylo propuštěno do domácího ošetření, uvedlo regionální ministerstvo zdravotnictví.

Exploze v závodě na výrobu trhavin ve městě Dzeržinsk v centrální části Ruska.
Exploze v závodě na výrobu trhavin ve městě Dzeržinsk v centrální části Ruska.

Exploze v závodě Kristall nastaly dnes před polednem místního času, a to v provozu, kde se vyráběla trhavina TNT, uvedla agentura DPA. Podle agentury Interfax se v dotčené části továrny vyráběly letecké pumy a skladovalo střelivo.

Nad areálem se vzápětí ukázal sloup černého kouře způsobeného požárem, záběry z místa neštěstí zveřejnila řada ruských médií. Tlaková vlna vysklila okna ve 185 budovách v tříkilometrovém okruhu kolem místa výbuchu.

01.června 2019 v 12:46, příspěvek archivován: 01.června 2019 v 13:07

VIDEO: ???????? ?????? ????? ?? ????? ?????? ??????? ?????? ? ?????????? https://t.co/hO9qQBLXnS

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Очевидцы успели снять на видео момент второго взрыва в Дзержинске https://t.co/hO9qQBLXnS

Gubernátor Nižegorodské oblasti Gleb Nikitin zřídil mimořádný štáb, na místo neštěstí vyjely záchranné složky. Příčina explozí není zatím známa. Zdroj agentury TASS řekl, že nepominula hrozba dalších výbuchů. Evakuace obyvatel z okolí závodu ale není podle operačního štábu potřebná, protože nehrozí toxické znečištění vzduchu v důsledku explozí.

Lékařské ošetření potřebovalo celkem 79 lidí, z toho 38 zaměstnanců továrny a 41 místních obyvatel. V nemocnici skončilo 15 osob, zbylí pacienti byli ošetřeni ambulantně.

Příčina explozí není zatím známa. Případ však vyšetřuje komise pro bezpečnost práce, která zkoumá, zda nebyly porušeny bezpečnostní předpisy. Agentura Interfax uvedla, že generální ředitel závodu Kristall musel svou funkci opustit jen krátce před dnešním incidentem, a to kvůli porušení předpisů o bezpečnosti průmyslového provozu. Podle vyšetřovatelů nesl odpovědnost za explozi, která se v továrně odehrála v dubnu.

Státní vědecko-výzkumný ústav Kristall byl zprovozněn v 50. letech minulého století. Specializuje se na vývoj výbušných látek, testování, přepravu a použití trhavin, informoval TASS. Podle ruských médií se v závodě vyrábějí trhaviny pro vojenské i civilní použití. Od roku 2011 je Kristall součástí státního strojírenského a zbrojního konglomerátu Rostec, na který se vztahují sankce uvalené Západem na Rusko kvůli jeho politice vůči Ukrajině.

Město Dzeržinsk leží asi 400 kilometrů východně od Moskvy a má 200 000 obyvatel. V srpnu 2018 zemřelo v jiném tamním zbrojním závodě kvůli explozi pět lidí, šest dalších utrpělo zranění.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!