Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EXPO: Zlatá slza vyrobí osobní parfém. Každému 500. šťastlivci

Obří zlatá slza ve skleněném boxu je součástí instalace na EXPO, která vyrábí osobní parfémy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří zlatá slza ve skleněném boxu je součástí instalace na EXPO, která vyrábí osobní parfémy. | foto: ČTK

ŠANGHAJ Malý skleněný prostor uvnitř českého pavilonu na výstavě Expo 2010 vyvolává zvědavost. Do průhledného boxu s obří zlatou slzou by chtěl každý, ale čínské hostesky jsou neoblomné. Pustí jen každého pětistého příchozího, který dostane vzácnou možnost získat osobní parfém.

Jak to celé funguje, zajímá nejen čínské návštěvníky, ale hlavně Čechy doma, kteří se do exotické země na světovou výstavu nedostanou. Autor instalace Federico Díaz nasadil kdekomu brouka do hlavy. Když člověk privilegium vstoupit získá, čeká ho asi čtvrthodinový obřad.

"Posaďte se," vybízí s úsměvem hosteska v elegantních bílých šatečkách s extravagantní stuhou, která nese nápis LacrimAu, tedy spojení latinského slova pro slzu a fyzikální značky zlata.

Obří zlatá slza ve skleněném boxu je součástí instalace na EXPO, která vyrábí osobní parfémy.

Před návštěvníkem, který vzácnou možnost dostane, trůní na oblém černém lesklém válcovitém podstavci ona obří zlatá slza. Na hlavu dostává snímač mozkových pochodů, napravo je skříň s lahvičkami vonných esencí a pipetovacím systémem.

Celé to připomíná sci-fi, ale zpět do reality. Hosteska mačká na malé obrazovce za zády návštěvníka program, seance začíná. Za sklem se začínají shromažďovat zvědavci. Je nutné podotknout, že to člověka, který slzu sleduje, trochu ruší, ale možná i to patří k věci. Uvnitř skleněného průhledného boxu se zdánlivě nic neděje, snímače na hlavě ale už pilně pracují a zaznamenávají EEG.

Po seanci dostane návštěvník osobní parfém
Pak je slza náhle osvícena, začíná druhá část seance. Minuty ubíhají, za chvíli se začíná cosi dít vpravo v sektoru vonných esencí, přístroj vyhodnocuje pochody delta, teta, alfa, beta. "Vydržte ještě, za chvíli vám to už sundám z hlavy," říká mezitím hosteska. "Za chvilku budete mít svůj parfém," usmívá se.

Nastupuje zvědavost i obavy - jaký asi bude výsledek? Pipetovací stanice nabírá vonné látky. Olibanum, kardamomová silice, galbanum - tak to je složení právě vytvořeného osobního parfému v malinké lahvičce, který hosteska předává při odchodu v elegantním bílém pouzdře se zlatými nápisy.

Osobní parfémová kompozice připomíná vůni pro muže, ale je svěží a příjemná - tedy spokojenost. Odcházejí i ti, co nebyli vyvoleni a vytváření parfému jen sledovali. Malou útěchou pro ně může být to, že mohou v soutěži aspoň tipovat, kolik zlatá kapka váží.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!