Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenský expremiér Čarnogurský chce převézt sochu Koněva na Slovensko. ‚Bude sloužit jako památník,‘ řekl

Svět

  18:05
Moskva/Bratislava - Za pokus revidovat výsledky druhé světové války označil bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský odstranění sochy maršála Ivana Koněva v šestém pražském obvodu. O jeho projevu na online konferenci ruského Valdajského diskusního klubu informovala ruská média.

Socha Koněva. foto: ČTK

Čarnogurský řekl, že Slovensko by chtělo sochu od Čechů převzít. Vyjádření přímo Čarnogurského se ČTK nepodařilo získat.

Cynické a pobuřující, komentuje šéf ruské diplomacie Lavrov odstranění pražské sochy maršála Koněva

„Jestli Češi chtějí pomník maršála Koněva odstranit, chtěli bychom ho převézt na Slovensko. Bude sloužit jako památník, nejen jako muzejní exponát,“ konstatoval slovenský politik, bývalý disident a na počátku 90. let místopředseda československé vlády.

Socha maršála Koněva.
Odstraňování sochy za pomoci jeřábu.

Odstranění památníku je „projevem boje za změnu geopolitických výsledků druhé světové války,“ řekl Čarnogurský. Podle ruského listu Komsomolskaja pravda promluvil na virtuální schůzi diskusního Valdajského klubu jako expert.

Čarnogurský, který je předsedou Slovensko-ruské společnosti, o záměru této nevládní organizace odkoupit sochu Koněva již dříve informoval představitele Prahy 6.

„Pomník bychom chtěli umístit na soukromém/částečně soukromém pozemku z důvodu, aby se nemohla opakovat situace jako v Praze 6. Všechny kroky budeme uskutečňovat po konzultaci s velvyslanectvím Ruské federace v Praze, žádný krok neuskutečníme proti stanovisku velvyslanectví,“ napsal Čarnogurský v březnu místostarostovi Prahy 6 Janu Lacinovi v dopisu, jehož text expremiér zveřejnil na webu.

Česko poslalo Rusku diplomatickou nótu. Před petrohradským konzulátem se protestovalo kvůli Koněvovi

Lacina předtím v reakci na jiný dopis Čarnogurského napsal, že původní záměr Slovensko-ruské společnosti přemístit zmíněnou sochu na Slovensko by nenaplnilo zcela záměr, který zastupitelstvo stanovilo ohledně budoucího umístění sochy.

Zájem převzít maršálovu sochu je podle ruských médií ale hlavně v Rusku. Podle páteční zprávy zpravodajského serveru Vesti o Koněva stojí například město Tver, ležící asi 160 kilometrů severozápadně od Moskvy. Místní zastupitelstvo vyjádřilo zájem sochu převzít a rozhodnutí podpořili podpisovou akcí tverští občané. „Chceme navrhnout Praze 6, aby nám ho (Koněvův památník) dobrovolně vydala do našeho města, když o něj nestojí,“ řekl serveru Vesti aktivista Maxim Kormuškin.

Socha maršála Koněva: Praha 6 zbytečně vyprovokovala ruského slona

Server Vesti kromě toho informuje, že v Praze vzbuzuje odstranění památníku rostoucí rozhořčení, a píše, že místní politici starostu šesté městské části Ondřeje Koláře obvinili ze záměrného vyvolávání konfliktu s Moskvou. „Kolář kašle na obyvatele města,“ napsal server.

Kauzu kolem Koněvovy sochy negativně vnímá maršálova dcera Natalija Koněvová. „Existují lidé, kteří se nikdy nesmířili s rolí Rudé armády při osvobozování ohromného množství států od fašismu. Jako dcery se mě to dotýká velmi silně,“ řekla ruským novinářům.

Odstranění sochy ruského vojevůdce vyvolalo v ruských médiích krajně negativní reakce a mnohé komentáře se nevyhýbají urážkám a zesměšňujícím poznámkám na Kolářovu adresu. Prokremelský ukrajinsko-ruský server Politagitator ho označil za „ubohého ničemu“, zastupitelstvo šestého pražského obvodu je podle serveru „svinské“. Starosta Kolář je prý jen nastrčená figura kryjící „politické machinace vyššího vedení“.

Moskva: Stanice metra Pražská by se mohla přejmenovat na Maršála Koněva

Politagitator píše, že případu poskytla krytí americká právní kancelář Squire Patton Boggs, s níž podle serveru spolupracuje „tatík obvodního darebáka“ Petr Kolář, bývalý český velvyslanec v USA i v Rusku. Politagitator se přitom odvolává na poznatky ruského velvyslance ve Washingtonu Anatolije Antonova, který se prý kauzou zabývá.

„Soudí se, že odstranění památníku maršála Koněva potřebovali washingtonští šíbři v zájmu prudkého ochlazení vztahů mezi Moskvou a Prahou,“ uzavírá server.

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala odstranit začátkem dubna a chce ji umístit do muzea.

Autor: