24. ledna 2019 11:02, aktualizováno  20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Exšéfa skotských nacionalistů Salmonda zatkli kvůli podezření ze znásilnění

Alex Salmond, bývalý první premiér Skotska a exšéf skotských nacionalistů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alex Salmond, bývalý první premiér Skotska a exšéf skotských nacionalistů. | foto: Reuters

EDINBURGH (Británie) Skotská policie zatkla bývalého prvního ministra Skotska Alexe Salmonda, který je obviněn ze dvou pokusů o znásilnění a ze sexuálního obtěžování v devíti případech. Salmond, jenž odmítá, že by se dopustil čehokoliv protizákonného, ve čtvrtek stanul před soudem, který ho během krátkého stání propustil na kauci.

„Obvinění z trestné činnosti odmítám a budu se bránit u soudu, co to půjde,“ řekl ve čtvrtek Salmond před začátkem soudního jednání. Podle BBC není zatím jasné, z čeho přesně bude obžalován. Datum dalšího stání zatím nebylo stanoveno.

Policie podle médií Salmonda zadržela už ve středu. Obviněný k tomu řekl, že se na policii dostavil sám.

Salmond funkci prvního ministra Skotska zastával v letech 2007 až 2014. V roce 2014 vedl neúspěšnou kampaň za nezávislost Skotska na Británii. Voliči tehdy v referendu rozhodli o pokračování svazku s Londýnem.

Koncem loňského srpna Salmond oznámil, že ze Skotské národní strany, v jejímž čele stál 20 let, odchází kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování. Zároveň se obrátil na soud se stížností na skotskou vládu, kterou nyní vede Nicola Sturgeonová, kvůli způsobu, jakým v souvislosti s projednáváním obvinění vznesených proti němu postupovala.

Soud v Edinburgu před dvěma týdny dal Salmondovi za pravdu v tom, že vláda postupovala v rozporu s právem. Ve věci samé, tedy o vznesených obviněních, ale nerozhodoval.

ČTK

MAN 8x4 hydr. 250t i přívěsů
MAN 8x4 hydr. 250t i přívěsů

r.v. 2004, naj. 579 500 km, diesel
1 329 790 Kč (s DPH)