Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extremisté z ISIS se zbavují konkurence. V Sýrii pobili stovku rebelů

Svět

  10:56
DAMAŠEK - Extremisté z organizace Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) napojené na al-Káidu pobili o víkendu několik desítek bojovníků z konkurenčních islamistických skupin, které zajal při ovládnutí syrské provincie Rakka. Uvedla to v pondělí agentura Reuters s odvoláním na místní zdroje.

Bojovníci Svobodné syrské armády za barikádami v Rakce. foto: Reuters

Podle jednoho z místních aktivistů bojovníci z ISIS v provincii Rakka pobili asi sto příslušníků dalších skupin, včetně Fronty an-Nusra, která je také spojena s Al-Káidou. "Do nemocnice ve městě Rakka bylo dopraveno asi 70 mrtvých těl usmrcených střelou do hlavy," citovala Reuters nejmenovaného aktivistu. Podle něj "nezáleželo na tom, že an-Nusra má k ISIS ideologicky blízko".

ROZHOVOR K TÉMATU:

Vzestup ISIL znepokojil západní země, které se snaží přimět opozici proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, aby přijela na mírovou konferenci, která má začít za deset dní ve Švýcarsku.

Podle syrské exilové opozice si boje v Sýrii za posledních devět dní vyžádaly životy skoro 700 lidí.

Syrský konflikt začal v březnu 2011 a od té doby v něm zahynulo přes 100.000 lidí. Z domovů odešlo na osm milionů Syřanů, z nichž dva miliony jsou v sousedních státech.

Íránské angažmá

Válkou zachvácenou Sýrii má v příštích dnech navštívit íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Předmětem jednání by mohla být chystaná konference o mírovém urovnání občanské války v Sýrii, která se má od 22. ledna konat v Ženevě. V neděli večer zavítal Zaríf do libanonské metropole Bejrútu.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...