7. srpna 2015 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Extremisté z Islámského státu unesli v Sýrii 230 lidí, mezi nimi desítky křesťanů

Snímek zveřejněný 13. července 2015 na prodžihádistické facebookové stránce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek zveřejněný 13. července 2015 na prodžihádistické facebookové stránce... | foto: ČTK

DAMAŠEK Radikálové z organizace Islámský stát (IS) unesli v syrské provincii Homs 230 lidí, mezi nimiž jsou desítky křesťanů. Oznámili to v pátek ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna.

Únos souvisí s boji o město Karajtín, které IS dobyli po těžkých bojích se syrskými vojáky. Město leží v pouštní oáze jižně od provinčního střediska Homs. Je poblíž silnice spojující historickou Palmýru s pohořím na syrské hranici s Libanonem.

ON-LINE ROZHOVOR:

Z Karajtínu byly několik dní hlášeny těžké boje. IS údajně v noci na pátek unesl 230 lidí, mezi nimiž jsou desítky křesťanských rodin. Některé z nich radikálové chytili v karajtínském kostele.

Karajtín má 40 000 obyvatel, z nichž část vyznává sunnitský islám a část křesťanství. Podle ochránců lidských práv získal IS obsazením tohoto místa pod kontrolu trasu, jíž může přepravovat své lidi a materiál ze západu do Palmýry, kterou drží od května.

IS je pod tlakem na severu Sýrie, kde proti němu bojuje zahraniční kolice. USA ve středu zahájily útoky bezpilotních letadel na cíle IS vedené ze základen v Turecku. Ankara tvrdí, že se její armáda od operací v nejbližší době zapojí.

Snímek zveřejněný 13. července 2015 na prodžihádistické facebookové stránce...
Snímek zveřejněný 13. července 2015 na prodžihádistické facebookové stránce...
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz