22. srpna 2018 7:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Facebook a Twitter smazaly stovky falešných účtů z Íránu a Ruska

Facebook - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační foto | foto: Reuters

San Francisco Společnost Facebook smazala více než 650 stránek, skupin a účtů na sociálních sítích Facebook a Instagram kvůli „koordinovanému neautentickému chování“. Oznámila to na svém blogu s tím, že aktivita spojená s některými smazanými stránkami a účty vycházela z Íránu či byla napojená na ruské vojenské tajné služby.

Obě tyto skupiny spolu nijak nespolupracovaly, podle Facebooku ale využívaly podobné taktiky, aby zamlžily svou totožnost a činnost. Smazání více než 280 účtů napojených na Írán oznámil také Twitter.

„Zakazujeme takový druh chování, neboť chceme, aby lidé mohli důvěřovat spojením, která činí na facebooku,“ uvedla společnost na blogu. „Nadále pokračujeme ve vyšetřování a to, co víme, jsme sdělili vládám USA a Spojeného království,“ dodal Facebook.

Terčem dezinformací vycházejících ze smazaných účtů a stránek byly podle společnosti uživatelé sociálních sítí ve Spojených státech, Británii, v Latinské Americe a na Blízkém východě.

Napojení některých účtů na íránská státní média se podle Facebooku podařilo prokázat z veřejně dostupných zdrojů, napojení na ruské tajné služby díky informacím amerických zpravodajských služeb.

Stránky, skupiny a účty napojené na Írán šířily podle společnosti propagandu proti Saúdské Arábii, Izraeli a ve prospěch Palestinců.

Podle firmy FireEye, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost a která dala sociálním sítím Facebook a Twitter tip na falešné účty, aktivita smazaných účtů zřejmě nebyla namířená na ovlivnění nadcházejících parlamentních voleb v USA. Měla podle ní totiž mnohem širší záběr.

Facebook letos čelil silné kritice za nedostatečnou ochranu citlivých dat svých uživatelů či právě kvůli dezinformačním či manipulačním kampaním probíhajícím na jeho síti.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!