Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Facebook chce zamezit dezinformacím, místo toho ale blokuje oficiální zdroje. Potíže mají i státy EU

Kroky Facebooku v Austrálii vzbudily rozpaky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kroky Facebooku v Austrálii vzbudily rozpaky. | foto: Reuters

PRAHA Facebook se snaží bojovat proti šíření dezinformací o covidu a očkování. Výsledek je nicméně opačný. Platforma prý soustavně blokuje oficiální informace vládních institucí a neziskových organizací. V České republice byly rovněž zaznamenány problémy. Vedení sítě se brání, prý dělá maximum.

Analytici amerického serveru Politico od loňského září evidují 110 oficiálních skupin na Facebooku, které se ocitly v potížích při snaze informovat občany. Sociální síť údajně obsah označuje „vlaječkami“ jako zavádějící či nepravdivý, mimo to zakazuje užívání placené propagace, pomocí které se příspěvky rozšiřují k většímu počtu uživatelů.

„Pro město je velice těžké obeznámit občany s důležitými informacemi týkající se covidu-19,“ uvedla vysoká úřednice statisícového města Orland Township v americkém Illinois Mary Hastingsová. Městu sociální síť zablokovala za únor už dva příspěvky. Podobnou zkušenost má Americká lékařská asociace (AMA) v Kalifornii, které Facebook neumožnil zveřejnit sponzorovanou zprávu propagující seminář o očkovaní s poradcem Bílého domu Becharem Choucairem. „Těžko odhadovat, co (systémem) projde,“ uvedl mluvčí kalifornské asociace Anthony York.

Problémům se nevyhnula ani Evropa. Podle amerického serveru potíže s příspěvky mají jak instituce v Bruselu, tak národní vlády. Algoritmus zaměňuje oficiální obsah se zprávami dezinformátorů. Poškození se mohou obrátit na vedení platformy, ti poté chybné rozhodnutí změní. Odvolání je nicméně časově náročný proces, který může vést k tomu, že se potřebné informace k uživatelům nedostanou včas, píší analytici serveru Politico.

Komplikace potvrdila webu Lidovky.cz i česká nezisková organizace Člověk v tísni, která se na svých facebookových stránkách koronavirové osvětě věnuje. Vedoucí komunikace Adriana Černá uvedla, že obsah týkající se covidu síť zneviditelňuje a neumožňuje u něj placenou propagaci.

Tiskové oddělení českého ministerstva zdravotnictví, které svá sdělení publikuje i na sociální síti, na dotazy odpovědělo, že žádný z jejich příspěvků blokován nebyl, avšak placenou propagaci podle vyjádření tiskové mluvčí Barbory Peterové úřad nevyužívá. Stejnou informaci zopakovaly i pražský magistrát a několik neziskových organizací, kteří se do boje s koronavirem na Facebooku zapojují.

Facebook podle serveru Politico problémy eviduje a údajně se je snaží řešit. „Dočasně jsme pozastavili reklamy týkající se sociálních problémů, voleb, či politiky, dále však povolujeme reklamy o covidu-19, které podporují účinnost vakcín a upravili jsme naše předpisy tak, aby takové příspěvky byly veřejně dostupné,“ uvedl Facebook ve svém prohlášení. Podle vedení dělá společnost všechny nutné kroky, aby se sítí šířily pouze ověřené informace.

Sociální síť dlouhodobě prosazuje podle odborníků dvě protichůdné tendence - jednak chce regulovat obsah za účelem šíření pravdivých příspěvků, zároveň však touží zachovat svobodu slova. Najít rozumný kompromis se platformě zatím nedaří. Neúčinnost regulací se podle profesora práva z univerzity v Utahu Andersena Jonese ukazuje i na problémech v souvislosti s covidem. 

„Společnost se na jedné straně snaží autoritativně šířit zprávy podporující veřejné zdraví, přičemž zároveň obhajuje svobodu slova,“ řekl pro server Politico profesor Jones. „Velké množství zakázaných reklam vyvolává otázku, jak úspěšné (vedení Facebooku) při dosahování stanoveného cíle je,“ dodal odborník.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...