Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Facebook ‚pálí‘ žaloba antimonopolního úřadu. Zuckerberg mluví o existenciální hrozbě pro společnost

Mark Zuckerberg vystoupil na vývojářské konferenci F8 v San Jose. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg vystoupil na vývojářské konferenci F8 v San Jose. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Obležení ze všech stran. Tak by se dala nejlépe popsat situace, v níž se nyní nachází největší sociální síť na světě. Její výkonný ředitel Mark Zuckerberg již naznačil, že by mohlo dojít na otázku bytí a nebytí společnosti.

V dubnu 2012 napsal zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg sérii e-mailů svým společníkům. „Musím se prostě rozhodnout, jestli koupíme Instagram,“ uvažoval nahlas v jednom z nich. Znervózňoval ho prý především nezvykle rychlý růst této mladé sociální sítě, která je na rozdíl od Facebooku zaměřená na chytré mobilní telefony – tedy na tu část trhu, v níž se Facebook cítí nejvíce zranitelný. „Mohou nás ohrozit, i kdyby se nestali velkou společností,“ soudil Zuckerberg.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskiy se potkal s Markem Zuckerbergem.
Facebook.

O několik dní později Facebook oznámil akvizici. Zakladatelé Instagramu Mike Krieger a Kevin Systrom obdrželi za svou sociální síť jednu miliardu dolarů (asi 22 miliard korun).

Jejich jednoduchý startup, založený na okamžitém sdílení fotek s jedním z přednastavených filtrů, byl pohotově začleněn do „modrého impéria“ a jeho uživatelům bylo umožněno propojit obě aplikace sdíleným obsahem. Ti, kdo se na sociálních sítích cítí jako doma, dobře vědí, jak to funguje – u obrázku na Instagramu prostě stačí přednastavit funkci „sdílet s Facebookem“ a o zbytek už se chytrý telefon postará sám. Dvojnásobný počet lajků pak často nasytí i ty největší „závisláky“.

Pokud bylo koupení Instagramu „zahřívacím kolem“, o dva roky později už se střílelo ostrými. Za komunikační aplikaci WhatsApp společnost Marka Zuckerberga zaplatila astronomických 19 miliard dolarů (tedy přibližně 413 miliard korun). Taková částka je srovnatelná s třetinou českého státního rozpočtu.

Ten, kdo rád přeposílá facebookové odkazy svým přátelům, si už možná zvykl na to, že k tomu může využít i síť kontaktů na WhatsAppu.

Zdánlivě nevinná zábava se však s odstupem několika let dostala do hledáčku americké státní správy. Federální antimonopolní úřad (FTC) minulý týden sociální síť zažaloval za porušení antitrustových zákonů. Převzetí Instagramu a WhatsAppu ocitoval jako jednoznačný příklad „chování na potlačení volné soutěže“. V další žalobě hned 46 amerických států Zuckerbergovu společnost viní z uplatňování politiky „buy or bury“. Firmy, které by se byly nepodvolily jeho penězům, měly být prostě zlikvidovány.

Jako by toho nebylo málo, podalo „svou“ žalobu na Facebook i americké ministerstvo spravedlnosti. Tomu se pro změnu nelíbí údajná diskriminace domácí pracovní síly. Jako mnoho dalších technologických gigantů, i Zuckerbergova společnost totiž ve velkém využívá pracovní víza H1-B. Tím se ale dostává na hranu federální legislativy, jež firmám nařizuje najímat cizince pouze tam, kde není dostupný srovnatelně kvalifikovaný Američan či Američanka. Dle žaloby měl Facebook nezákonně postupovat u více než 2600 pozic, které „vyhradil“ pro cizince.

Největší výzvu pro giganta ze Silicon Valley představuje fakt, že na tvrdém postupu existuje v Americe vzácná nadstranická shoda. Republikáni i demokrati mají na společnost „pifku“ především kvůli neadekvátní kontrole sdíleného obsahu. Zatímco konzervativcům vadí, že Facebook kontroluje příliš, a viní ho z cenzury, liberálům se nelíbí, že kontroluje málo a dává tak údajně zelenou lžím a dezinformacím.

Na všech frontách

Pod tlak se kalifornská společnost nedostává jen ve Spojených státech. S novou legislativou zaměřenou na kontrolu obsahu totiž přichází i Evropská unie. Klíčovou částí návrhu zákona o digitálních službách jsou pasáže o skryté reklamě a nabízení závadných produktů. Text se týká též dalších gigantů, jako jsou Apple, Amazon či Google – pro Facebook se však jedná o největší ohrožení. Z jedné strany mu hrozí, že bude muset prodat Instagram a WhatsApp a přijít tak o miliardy investovaných dolarů, a z druhé strany pokuty miliard eur, pokud si nedošlápne na inzerenty, kteří mu poskytují hlavní část příjmů. Mark Zuckerberg již zmínil, že se pro jeho společnost jedná o „existenciální“ hrozbu.

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...