Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Facebook smazal rozlehlou síť čítající stovku účtů napojených na ruskou vojenskou rozvědku, Írán či Barmu

Svět

  19:12
Menlo Park (USA) - Sociální síť Facebook oznámila, že ve středu odstranila desítky podvodných účtů a skupin, jejichž cílem bylo zasahovat do debaty o citlivých tématech na Ukrajině a v okolních zemích. Dezinformační síť šířila sdělení v souladu s postoji Kremlu a stopy od ní prý vedou k „ruským vojenským tajným službám.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Facebook zároveň zakročil proti dvěma dalším případům „koordinovaného neautentického chování“, tyto menší sítě byly provozovány z Íránu, Barmy nebo Vietnamu.

‚Zpravodajský tah století.‘ USA s Němci v rámci operace Rubikon odposlouchávali nepřátele i spojence

Co se týče ruské vlivové operace, smazal Facebook 78 profilů, 11 stránek a 29 skupin na stejnojmenné platformě a navrch čtyři účty na instagramu, který rovněž vlastní. „Ačkoli se lidé za touto sítí pokoušeli zatajit svou identitu a koordinaci, naše vyšetřování odhalilo vazby na ruské vojenské tajné služby,“ uvádí Nathaniel Gleicher, který vede bezpečnostní oddělení Facebooku.

Sociální síť informace o odstraněných účtech a stránkách sdílela s analytickou skupinou Graphika, která ve své zprávě manipulace připisuje výzvědným složkám běžně označovaným zkratkou GRU. „Celkově vzato se narativy a geopolitické zájmy operace překrývaly s dříve zdokumentovanými informačními operacemi pod vedením Kremlu: Kampaně obsahovaly útoky na prozápadní politiky na Ukrajině a v Moldavsku, útoky proti syrským záchranářům ze skupiny ‚bílé přilby‘, a obviňovaly pobaltské státy z paranoie a rusofobie,“ popisují analytici.

Na profilech se vydávali za občanské žurnalisty

Síť byla údajně nejaktivnější v letech 2016 a 2017, byť některé účty propagovaly sdělení až do okamžiku blokace. Celkový dosah byl podle Graphika slabý, Facebook například uvádí, že k alespoň jedné ze zablokovaných skupin se přidalo něco přes 6000 účtů.

Facebook hodlá mazat manipulativní videa, ale ne všechna

Graphika ale zdůrazňuje „soukromé“ aktivity falešných profilů, které prý byly vytvořeny poměrně pečlivě a například nepoužívaly fotografie převzaté z jiných stránek. Lidé, kteří je ovládali, se například vydávali za „občanské žurnalisty“ a skrze facebook kontaktovali skutečné novináře, politiky a další osobnosti ve snaze protlačit manipulativní obsah do jiných sfér. Graphika uvádí, že obsah vytvořený podvodnou operací se v několika případech nakonec objevil i v nezávislých ruskojazyčných médiích.

„Používání soukromých zpráv a e-mailů na kontaktování novinářů a politických osobností bylo součástí vícero starších informačních operací. Tento aspekt se nám jeví jakožto důležitý a zásadně neprobádaný,“ uvádí analýza.

Kromě Ruska také Írán či Barma

Otázky a odpovědi: Twitter zakázal politickou reklamu. Co to znamená v praxi a jaký bude dopad na Česko?

Kromě stovky ruských účtů a stránek ve středu Facebook vyřadil z provozu také šest facebookových a pět instagramových profilů, „které se zapojovaly do zahraničního vměšování coby součást malé sítě s původem v Íránu zaměřené především na Spojené státy“. Dále zakročil proti 13 facebookovým účtům a deseti stránkám cílícím na uživatele v Barmě, jejichž cílem bylo očerňovat jisté telekomunikační společnosti.

Facebook podobné zásahy v posledních letech oznamuje pravidelně a přiznává, že boj proti nejrůznějším dezinformačním operacím představuje „pokračující výzvu“. Podle mnohých odborníků navíc v tomto směru nejsou aktuálně hlavní hrozbou sítě podvodných účtů provozované ze zahraničí, nýbrž uzavřené skupiny autentických uživatelů či přímo politici cílící na domácí publikum.

Autor: