A přestože se agenti FBI při několika obchodních jednáních s Fajádem vydávali za spojky do prostředí kolumbijských drogových a teroristických bojůvek FARC, o Latinskou Ameriku ve skutečnosti nešlo.
Dodávky samopalů, raketometů a protitankových systémů vhodnotě osmi milionů amerických dolarů, které Fajád údajným Kolumbijcům nasliboval, měly zastřít mnohem důležitější služby, které si USA od Libanonce slibovaly – poodhalení obchodu se zbraněmi v Rusku a na Ukrajině.
Libanonec Fajád má podle libanonských zdrojů odletět českým speciálem, který poletí pro propuštěné |
V případě Fajádova vydání do USA lze předpokládat, že ho Američané náležitě „vytěží“. A že se po Rusovi Viktoru Butovi, který byl vydán z Thajska a v roce 2012 v USA odsouzen na 25 let, stane dalším významným obchodníkem, který má mimořádně cenné informace o mezinárodním obchodě se zbraněmi.
Fajád není typickým případem zločineckého překupníka. Pro Ukrajince pracoval zcela legálně – v roce 2012 se stal poradcem ukrajinského ministra obrany Dmytra Salamatina a s jeho souhlasem a ukrajinským pasem v kapse také působil jako obchodník státní firmy Ukrspecexport, která má monopol na veškerý vývoz zbraní ze země.
Nešlo ale jen o Ukrajinu. Za americkým úsilím o Fajádovo vydání může být také snaha o rozbití zločinecké sítě kolem ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče, do níž měl patřit právě Salamatin. Oba udržovali blízké vztahy s Moskvou.