Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Fajád nebude vydán do USA, rozhodla libanonská ministryně

USA

  15:45
PRAHA - Pověřená ministryně spravedlnosti Libanonu Alice Chabtini rozhodla, že Alí Fajád nemá být vydán ke stíhání do Spojených států. Vyhověla tak doporučení tamního nejvyššího státního zástupce Samira Hammouda, který už dříve rovněž extradici odmítl.

Alí Fajád u soudu v Praze, který rozhodoval o jeho vydání do USA. Americká policie ho viní z podpory terorismu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Rozhodnutí libanonské ministryně LN potvrdil Fajádův advokát Vladimír Řičica. „Dnes o tom rozhodla paní Chabtini. Předpokládám pro pana Fajáda velmi pozitivní vývoj. Očekávám jeho propuštění na svobodu,“ uvedl Řičica.

O vydání jeho klienta žádal Washington původně české úřady kvůli podezření, že chtěl prodat teroristické organizaci FARC veliké množství zbraní. Jenže ministr spravedlnosti Robert Pelikán Američanům nevyhověl. Propuštění Fajáda a dalšího původem Libanonce Chalída ElMarábího z českého vězení je dáváno do souvislosti s osvobozením pěti Čechů, kteří se loni ztratili v Libanonu.

Fajád i podle advokáta není v současnosti zcela volný. „Jestli je to vazba nebo zadržení, nedokážu říci. Zatím ale nechodí volně po ulici,“ dodal Řičica. A o rozhodnutí ví čeští diplomaté. „Odvysílala to místní televize,“ řekl LN český velvyslanec v zemi Svatopluk Čumba.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán už na konci února povolil vydání posledního ze skupiny podezřelých Faouziho Jabera z Pobřeží slonoviny k trestnímu stíhání do Spojených států. Muž je viněn ze spolupráce s teroristy společně s Alím Fajádem a Chálidem Marabím.

Kalousek: Vláda kvůli Fajádovi porušila mezinárodní právo a Pelikán je ruský agent

Ministra spravedlnosti, který nevyhověl žádosti USA o vydání Fajáda a Marabího, za jeho rozhodnutí ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze i například opoziční TOP 09. Vláda podle strany při propuštění Fajáda porušila české i mezinárodní právo, když muže podezřelého z terorismu nevydala. Ministerstvo spravedlnosti tento názor však rázně odmítlo. Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiky nepožádaly o provedení trestního stíhání v Česku a ani tento úmysl nenaznačovaly.

Kritiku schytal i ministr obrany Martin Stropnický. V rozhovoru pro Hospodářské noviny totiž uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Libanonec Alí Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Ministr později v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro HN „bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité“.

V případu pětice unesených Čechů v Libanonu už bylo zahájeno vnitřní vyšetřování Vojenského zpravodajství. Mezi unesenými Čechy byl i agent Vojenského zpravodajství Martin Psík. Současně s tím se mluvilo mimo jiné i o špatné spolupráce různých tajných služeb.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...