Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fašisté a násilníci chtějí znovu krást. Srbský prezident se opřel do opozičních předáků

Srbský prezident Aleksandar Vučić | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbský prezident Aleksandar Vučić | foto: Reuters

BĚLEHRAD Srbský prezident Aleksandar Vučić v neděli ostře slovně zaútočil na opoziční předáky, kteří rozněcují protesty proti němu a vládě. Ve chvíli, kdy o nich mluvil jako o fašistech, chuligánech a zlodějích, demonstrovalo několik tisíc lidí před sídlem hlavy státu, kde Vučić pořádal tiskovou konferenci.

Spontánní občanské protesty se zejména v Bělehradě, ale i v dalších srbských městech konají od začátku prosince a účastní se jich tisíce lidí. Začaly po incidentu z konce listopadu, kdy byl ve městě Kruševac brutálně napaden levicový předák Borko Stefanović. Opozice se protesty snaží využít ke svému posílení a ke zvýšení naděje na odstranění Vučiče a jeho vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS).

Prezident nedělní setkání s novináři svolal v souvislosti se sobotní demonstrací, při níž radikální protestující vedeni předákem opozičního uskupení Svaz pro Srbsko (SZS) Boškem Obradovičem násilím pronikli do budovy státního rozhlasu a televize (RTS). Policie následně všechny vytlačila ven, přičemž Obradoviče vynesla. V neděli Vučić prohlásil, že „všichni, kdo se v sobotu večer zúčastnili násilí... se budou zodpovídat před zákonem“.

„Srbský stát nedovolí, abyste násilím ohrožovali kohokoli. Jestli si myslí, že násilím, útoky na lidi, fyzickými útoky dosáhnou politických výsledků, ošklivě se mýlí,“ prohlásil v neděli Vučić. Opakovaně přitom častoval opoziční předáky urážlivými přízvisky.

Před sídlem prezidenta demonstruje 4000 lidí

„Fašista Obradović a magnáti (Vuk) Jeremić a (Dragan) Djilas jsou nervózní a chtějí se znovu dostat k moci, aby znovu kradli,“ prohlásil prezident.

„Nemám problém mluvit veřejně. Lidé v Srbsku mohou vidět, kolik toho Djilas a Jeremić nakradli, a Obradović je obyčejný fašista a násilník,“ řekl také Vučić. Narážel při tom mimo jiné na dřívější obviňování Djilase a Jeremiče z nekalého nabytí peněz.

Mezitím se na demonstraci před sídlem srbského prezidenta sešlo podle regionální televize N1 kolem 4000 lidí. Došlo i na střety s policisty, kteří bránili příjezdu kamionu s ozvučením před vchod do budovy. Zatímco organizátoři protestu tvrdili, že vina je na straně policie, která použila slzný plyn, podle druhé strany protestující napadli policisty, když na ně začali házet různé předměty.

Demonstrující čekají, až prezident vyjde ven

Ministerstvo vnitra v této souvislosti uvedlo, že „několik chuligánů vedených jedním z vůdců Svazu pro Srbsko Boškem Obradovičem napadlo příslušníky policie“ v centru Bělehradu.

N1 informovala, že několik účastníků protestu proniklo přes zábrany ke vchodu do budovy úřadu prezidenta a dožaduje se, aby Vučić přišel ke shromážděným promluvit. Demonstrace se podle nich nerozejde, dokud tak neučiní.

Opozice označuje RTS za „hlásnou troubu“ režimu a vyčítá jí, že oslavuje prezidenta a vládu, ale jen málo místa věnuje stanoviskům a vyjádřením opozice. Z tohoto hlediska je podle některých opozičních činitelů sobotní proniknutí do budovy státní televize a rozhlasu „legitimním prostředkem“ vyjádření protestu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.