Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je to fašistická stránka, píše konspirátor Icke o Facebooku. Ten mu za dezinformace o koronaviru smazal účet

David Icke v rozhovoru pro televizní stanici London Live. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Icke v rozhovoru pro televizní stanici London Live. | foto: YouTube

Londýn/Praha  Bývalý fotbalista a konspirační teoretik David Icke, který tvrdil, že 5G sítě souvisí s šířením nového typu koronaviru, označil sociální síť Facebook za „fašistickou“. Byla mu totiž smazána stránka, kde měl 800 tisíc sledujících, důvodem bylo podle Facebooku šíření nepodložených příběhů o nemoci covid-19. O odstranění jeho uživatelského účtu rozhodla stejně i platforma YouTube.

Rozhovor, v němž konspirační teoretik David Icke šířil informace, že za covid-19 stojí 5G sítě, byl z YouTube smazán v dubnu. „Samozřejmě nevěřím, že se tu virus vyskytuje. Izolace je způsob, jak zničit živobytí lidí a učinit je závislými na státu,“ sdělil Angličan v jiném videu, tentokrát na svých webových stránkách, jak píše server Sky News.

Poté byl tázán na vyjádření ke zprávám ohledně zapalování 5G stožárů v Anglii a Severním Irsku. „Pokud 5G sítě pokračují a dosáhnou bodu, kam je chtějí dostat, lidský život, jak ho známe, bude u konce… Takže se lidé musí rozhodnout,“ odpověděl. Informoval o tom britský web BBC.

Facebook se ke smazání největší stránky, kde měl Icke přes 800 tisíc sledujících, vyjádřil se slovy, že opakovaně „porušoval zásady týkající se škodlivých dezinformací“. Ačkoliv je tato stránka smazaná, jiná, tentokrát s šedesáti tisíci fanoušků, má být pořád aktivní. 

Po odstranění stránky označil konspirační teoretik sociální síť za „fašistickou“ a na Twitteru sdílel fotografii zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. „Malý chlapec je holkou pro všechno v globální tyranii,“ napsal k příspěvku.

„Jak jsme již řekli dříve, nebudeme podnikat donucovací opatření na každý tweet, který obsahuje neúplné nebo sporné informace o covid-19,“ uvedl Twitter k dotazu, zda také smaže Ickeho účet.

Podle Ickeho za koronavirus můžou Rotschildové

V souvislosti s vypuknutím pandemie koronaviru toho Icke sdělil světu více. V interview na YouTube například řekl, že za virem stojí židovská rodina Rotschildů nebo tvrdil, že covid-19 nelze „chytit“ z potřesu rukou. Právě tyto případy citovalo v otevřeném dopise Centrum pro boj proti digitální nenávisti (CCDH). Společnosti Amazon, Facebook, Twitter a YouTube jsou jím vyzývány, aby byly Ickeho účty zablokovány. „Rozšiřují jeho rasismus a dezinformace o covid-19 k milionům lidí,“ tvrdí CCDH.

V otevřeném dopise jsou uváděna rovněž tvrdá data. Již zmíněné video o tom, že za plánováním pandemie stojí rodina Rotschildů, která má za cíl vytvořit takzvaný Orwellovský globální stát (nejspíše odkazuje na dílo novináře George Orwella – 1984, pozn. red), bylo 27. nejsledovanějším videem o koronaviru na YouTube. Na Facebooku pak bylo sdíleno a „lajkováno“ zhruba 370 tisíckrát. Celkově byly Ickeho konspirace o koronaviru zhlédnuty více než 30 miliony uživatelů. 

Rozhovor s nepodloženými názory

„Jsem pobouřen a znechucen konspiračními teoretiky, kteří tvrdí, že stožáry 5G jsou skutečnou příčinou onemocnění covid-19,“ uvedl minulý měsíc ředitel Národní zdravotní služby v Anglii (NHS - National Health Service) Stephen Powis. „Příběh o 5G je naprostý nesmysl a nejhorší druh falešných zpráv,“ dodal. V dubnu se rovněž ukázalo, že rozhovor na televizní stanici London Live, v němž Icke sdílel nepodložené názory o koronaviru, vyšetřoval britský mediální regulátor Ofcom. 

Ten udělil majiteli televizní společnosti ESTV pokutu. „Dezinformace ohrožují všechny naše životy tím, že povzbuzují veřejnost, aby nedodržovala klinické pokyny,“ sdělil generální ředitel Ofcomu Imran Ahmed.  

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!