Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
17. února 2017 18:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Assange nemá azyl jistý. Prezidentský favorit v Ekvádoru mu ho chce zrušit

Julian Assange na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. | foto: Reuters

QUITO Bankéř Guillermo Lasso, který má velkou šanci stát se v květnu novým prezidentem Ekvádoru, chce po nástupu do nejvyššího úřadu ukončit politický azyl pro zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Ten pobývá od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

První kolo prezidentských voleb se v Ekvádoru koná tuto neděli.

„Ekvádor nemá co utrácet za ochranu někoho, kdo zveřejnil důvěrné informace,“ řekl Lasso, který ve volbách kandiduje za koalici pravicových a středopravých stran Aliance pro změnu. Dodal, že Assange vyzve k opuštění ambasády v Londýně nejpozději do 30 dnů po začátku své vlády.

Poslední průzkumy dávají jedenašedesátiletému ekonomovi Lassovi v prvním kole asi 21 procent hlasů, skončit by měl na druhém místě za kandidátem vládní strany Lenínem Morenem (63). Tomuto bývalému viceprezidentovi z let 2007 až 2013 by mělo v prvním kole dát hlas asi 32 procent z 12,8 milionu voličů.

Konec levicové vlády

K vítězství v prvním kole voleb je v Ekvádoru potřeba 40 procent hlasů a desetiprocentní rozdíl od druhého kandidáta, proto se bude zřejmě konat 2. dubna druhé kolo. V něm se podle očekávání expertů spojí opoziční voliči ostatních kandidátů proti Morenovi, takže Lasso by měl vyhrát. Do úřadu nový prezident nastoupí 24. května.

Lassovým vítězstvím by tak v této jihoamerické zemi skončila desetiletá levicová vláda, v jejímž čele stojí od ledna 2007 prezident Rafael Correa. Ten už znovu kandidovat nemůže. V prosinci 2015 parlament schválil změnu ústavu, která ruší omezení pro znovuzvolení ve všech lidových hlasováních, včetně prezidentských voleb. Letos ale ještě tato změna neplatí.

Nyní třiapadesátiletý Correa se svého času těšil značné popularitě, mimo jiné díky štědrým sociálním programům. Dvoje předchozí volby vyhrál již v prvním kole. V posledních dvou letech ale musel čelit mnoha demonstracím z nejrůznějších vrstev, včetně odborářů či domorodého obyvatelstva. Kvůli klesajícím cenám ropy, která tvoří asi 40 procent exportních příjmů země, musel totiž Correa sáhnout k úsporným opatřením a novým daním.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...