24. února 2018 7:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

FBI: Bývalý šéf Trumpova volebního štábu platil evropské politiky, aby lobbovali za Ukrajinu

Bývalý šéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort. | foto: Reuters

WASHINGTON Zvláštní tým FBI vedený Robertem Muellerem obvinil Paula Manaforta, bývalého šéfa volebního štábu nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, z placení bývalých evropských politiků, aby lobbovali za Ukrajinu.

Podle dokumentů, z nichž v pátek cituje agentura AP, Manafort využíval offshoreových účtů, aby vybraným lidem zaplatil více než dva miliony eur (přes 50 milionů Kč).

Zmínění bývalí politici, kteří patřili do takzvané Hapsburské skupiny, se tvářili jako nezávislí analytici, ale ve skutečnosti šlo o placené lobbisty. Část jejich aktivity probíhala i v USA. Podle AP je mezi expolitiky i bývalý „evropský kancléř“.

O Manafortovi se ví, že jistou dobu působil na Ukrajině jako poradce tamějšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče, svrženého v roce 2014. Manafort přitom spolupracoval s Gatesem, který se v pátek přiznal ke spiknutí proti USA a ke lhaní vyšetřovatelům, a to v souvislosti s ruským vměšováním do americké předvolební kampaně.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz