Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FBI kvůli útoku na Kapitol stíhá více než 170 lidí. Mezi nimi i dva členy Proud Boys, kteří čelí obvinění ze spiknutí

Svět

  19:23
Washington - Počet lidí stíhaných v souvislosti s nedávnými nepokoji v sídle amerického Kongresu podle médií překročil 170. Jsou mezi nimi i dva členové krajně pravicové skupiny Proud Boys, kteří od pátku čelí obviněním ze zločinného spiknutí s cílem bránit práci bezpečnostních složek. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mezitím zveřejnil snímky osoby podezřelé z umístění výbušnin nedaleko Kapitolu.

Příznivci Proud Boys před budovou Kapitolu. foto: Reuters

FBI po nepokojích v Kapitolu otevřela již přes 160 případů, rozsah vyšetřování je bezprecedentní

Obviněnými členy Proud Boys jsou 43letý Dominic Pezzola a 31letý William Pepe, kteří podle vyšetřovatelů při násilném protestu odstranili kovové bariéry vztyčené policisty v areálu Kapitolu a také ukradli majetek patřící příslušníkům policejního sboru Kapitolu. Pezzola údajně policejním štítem rozbil okno budovy Kongresu. Oba muži ze státu New York jsou kromě spiknutí obvinění z rušení pořádku a nepovoleného vstupu do chráněného prostoru.

Podle deníku The New York Times jsou Pezzola a Pepe prvními členy zmíněného nacionalistického hnutí stíhanými v souvislosti s událostmi 6. ledna. Proud Boys, kteří se označují za „západní šovinisty“ a dlouhodobě vystupují proti hnutím Antifa a Black Lives Matter, jsou jednou z několika extremistických skupin, které byly v násilném protestu v Kongresu zastoupené.

Dohra demonstrace v Kapitolu? Dva policisté, kteří zasahovali na místě, spáchali sebevraždu

Případy Pezzoly a Pepeho jsou výjimečné i závažností obvinění. Zatím v kauze nepokojů v Kapitolu padají hlavně relativně mírná obvinění z rušení veřejného pořádku či nepovoleného vstupu. Jediná „vážná obvinění ze spiknutí“ se dosud podle NYT týkala tří členů milice Oath Keepers, kteří údajně útok na Kapitol plánovali už v listopadu.

Příznivci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do sídla Kongresu v momentě, kdy zákonodárci na společné schůzi obou komor potvrzovali výsledky prezidentských voleb. Zasedání pak muselo být přerušeno a policisté se několik hodin dostávali do tvrdých střetů s výtržníky odmítajícími volební vítězství Joea Bidena. Zemřelo pět lidí včetně jednoho strážce zákona, dalších více než 100 příslušníků policie Kapitolu utrpělo zranění.

Policie Kapitolu žádá o posílení stavů a trvalé obehnání budovy plotem, reaguje tak na nepokoje z 6. ledna

Dalším rozměrem dramatických událostí 6. ledna bylo nalezení dvou podomácku vyrobených bomb u budov obou hlavních politických stran nedaleko Kapitolu. FBI v pátek oznámil, že výbušná zařízení byla k centrálám demokratů a republikánů umístěna večer před napadením Kongresu.

Vyšetřovatelé také zveřejnili záběry údajného podezřelého, který je zachycen v šedé mikině, roušce a rukavicích. Deník The Washington Post dokonce získal videozáznamy s touto osobou pořízené 5. ledna večer. FBI původně za informace o původu výbušnin nabízela 50 000 dolarů (přes milion Kč), nyní odměnu zvýšila na 100 000 dolarů.

Autor:

Mohlo by vás zajímat