Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

FBI potvrdila 8 podezřelých balíčků pro cíle ‚Trumpova hněvu‘. Bomba přišla Obamovi i Clintonové

Koláž amerických představitelů, kterým byly zaslány nebezpečné balíčky. Zleva,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž amerických představitelů, kterým byly zaslány nebezpečné balíčky. Zleva,... | foto: Reuters

WASHINGTON Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) potvrdil existenci dalších dvou podezřelých zásilek, podobných balíčkům s trubkovými bombami, o kterých se již informovalo dříve. Ty byly zaslány mimo jiné Baracku Obamovi, Hillary Clintonové a dalším čelným politikům Demokratické strany a televizi CNN netající se kritikou politiky vládních republikánů.

Dva balíčky byly zaslány demokratické člence Sněmovny reprezentantů Maxine Watersové z Kalifornie, která - podobně jako další adresáti - patří k terčům kritiky prezidenta Donalda Trumpa. Ten ji svého času označil za „osobu s výjimečně nízkým inteligenčním kvocientem“, s intelektem zastydlým „někde v půli 60. let“, připomněla agentura AP.

Jedna zásilka byla podle Watersové zachycena v třídírně pošty v Los Angeles, druhá ji byla zaslána do washingtonské kanceláře.

Vyšetřovatelé se také pokoušejí vystopovat zásilku, o které se domnívají, že byla adresována Obamově viceprezidentovi Joe Bidenovi, uvedla agentura Reuters.

Celkem bylo podle ní zachyceno nejméně osm podezřelých balíků. Žádný z balíčků nevybuchl, nikdo nebyl zraněn. Nikdo se k odeslání nepřihlásil.

Speciální policejní tým před redakcí CNN.
Policejní vozidlo v uzavřené oblasti kolem domu Baracka Obamy.

Prezident Donald Trump odsoudil hrozbu politického násilí, vybídl k větší zdvořilosti v politice a vyzval média k ukončení nepřátelství. „Chceme, aby všechny strany vycházely společně v míru a harmonii,“ prohlásil na volebním shromáždění ve Wisconsinu.

Vybízení k harmonii nicméně podle AP poněkud neladilo s prohlášeními prezidenta, který opakovaně líčil své politické soupeře jako zločince a obviňoval je, že zničí zemi, pokud za dva týdny ovládnou Kongres.

Trump odpovědnost nepřipouští

Úřady zatím neuvedly žádný motiv odesilatele balíčků, nicméně okamžitě vzplály debaty, nakolik drsná a osobní rétorika nepřispěla k potenciálně nebezpečnému politickému ovzduší. Trumpovi kritici vyčítají prezidentovi jeho tón. Prezident ale žádnou odpovědnost nepřipustil. To média podle něj „musí zastavit nekonečné nepřátelství a neustálé negativní a často falešné útoky a příběhy“.

Trump často označuje příběhy, které se mu nelíbí, za falešné, a novináře za „nepřátele lidu“. Politické soupeře, kteří se snažili zabránit jeho kandidátovi stát se soudcem nejvyššího soudu, označil za „zlo“, připomněla AP.

Ve Wisconsinu se nicméně Trump podle ní zdržel své obvyklé litanie urážek. Namísto toho s davem žertoval: „Normálně křičím, že chtějí socialistické převzetí!“ prohlásil. „Teď říkám, že chtějí socialistické převzetí,“ dodal profesorským tónem. „Snažím se být hodný,“ vysvětlil.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...