16. února 2018 19:32, aktualizováno  21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

FBI přiznala pochybení. Věděla, že útočník z Floridy má zbraně a chce zabíjet

Nicolas Cruz, střelec z floridské školy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Cruz, střelec z floridské školy. | foto: Reuters

MIAMI (USA) Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pátek přiznal pochybení v případě masakru na floridské střední škole. V lednu dostali jeho agenti tip, že vyhozený student Nikolas Cruz shromažďuje zbraně a chce zabíjet lidi. Úřad však nedodržel stanovený postup a neposlal informaci do pobočky v Miami, vyplývá z dnešního prohlášení FBI.

Podle agentury AP federální policii na Cruze upozornil člověk z jeho blízkého okolí, který se obával, že by devatenáctiletý mladík mohl zaútočit ve škole. Popsal jeho nevyzpytatelné změny chování a upozornil na příspěvky na sociálních sítích, kde Cruz hovořil o touze zabíjet.

„Podle zavedených postupů informace poskytnutá volajícím měla být vyhodnocena jako potenciální hrozba na životech. Informace měla být odeslána úřadovně FBI v Miami, kde by byly podniknuty odpovídající vyšetřovací kroky. Zjistili jsme, že tyto postupy nebyly dodrženy,“ uvedl dnes úřad.

Ředitel FBI by měl podle guvernéra odstoupit

Floridský guvernér Rick Scott vyjádřil nad postupem FBI rozhořčení. „To, že FBI proti tomuto zabijákovi nezasáhla, je pro mě neakceptovatelné,“ uvedl v pátek. Prohlásil, že omluva mrtvým život nevrátí, a vyzval ředitele FBI Christophera Wraye, aby odstoupil.

Cruz ve středu postřílel na střední škole ve městě Parkland 17 lidí, většinou dětí.

FBI dostala jiné avízo spojené s mladíkem již loni. V textovém příspěvku k videu zveřejněnému na internetu Cruz pod svým jménem prohlašoval, že bude „profesionálním školním střelcem“. Pracovníci úřadu ho však nedokázali vypátrat a upozornění odložili.

ČTK