Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FBI unikal 41 let, dopadli ho v Portugalsku

Svět

  21:00
NEW YORK/LISABON - Jeden z nejhledanějších amerických zločinců na útěku George Wright byl zadržen v Portugalsku. Podle serveru MSNBC oznámila americká policie. Wright v roce 1970 utekl z vězení, následně unesl letadlo do Alžírska a od té doby unikal spravedlnosti.

George Wright foto: FBI

Wright v roce 1962 zavraždil amerického válečného veterána, kterého oloupil o 70 dolarů; soud mu za to vyměřil 30 let vězení. Po osmi letech ale odsouzený muž dokázal utéct z věznice v New Jersey a následující dva roky žil pod změněnou identitou v Detroitu.

V roce 1972 Wright společně s několika dalšími zločinci unesl letadlo směřující z Detroitu do Miami. Na palubu přišel přestrojený za kněze a pistoli měl ukrytou v otvoru vyřezaném do stránek bible. Po přistání v Miami únosci nabídli osvobození 88 pasažérů výměnou za milion dolarů.

Agenti FBI v plavkách

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na požadavky únosců přistoupil a podle MSNBC to bylo nejvíce ponižující placení výkupného v jeho historii. Únosci totiž přinutili agenty FBI přijít na letištní plochu v plavkách, aby jim zabránili tajně přinést zbraň.

Po získání výkupného únosci odletěli do Bostonu, kde nabrali další palivo, a nakonec zamířili do Alžírska. Tamní úřady jim sice na nátlak Američanů zabavily výkupné, Wright a jeho společníci ale zůstali na svobodě.

Během bezmála 40 let se podařilo většinu únosců chytit, Wright ale stále unikal spravedlnosti. Nakonec se ho podařilo vypátrat v Portugalsku, kde ho místní policie v pondělí nedaleko Lisabonu zatkla. Zatím není jasné, kdy bude vydán do USA.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat