Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

FBI viní z účasti na napadení Kapitolu Trumpova bývalého poradce. Je obviněný i z útoku na policii

Podporovatelé Trumpa, kteří obsadili americkou budovu Kapitolu, kde sídlí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podporovatelé Trumpa, kteří obsadili americkou budovu Kapitolu, kde sídlí... | foto: Reuters

Washington  Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve čtvrtek oznámil zatčení někdejšího pracovníka ministerstva zahraničí v souvislosti s lednovými nepokoji v sídle Kongresu USA. Federico Klein čelí obvinění z několika trestných činů včetně napadení policistů. Podle médií je to první člen administrativy exprezidenta Donalda Trumpa trestně stíhaný za účast na napadení Kapitolu.

Mluvčí FBI Samantha Sheroová řekla webu Politico, že 42letý muž byl zatčen ve státě Virginie. Podle listu The New York Times (NYT), který se dostal k dokumentaci o zadržení, je obviněn z nepovoleného vstupu, blokování práce Kongresu i z útoku na veřejného činitele nebezpečnou zbraní.

Klein byl údajně 6. ledna stále zaměstnancem ministerstva zahraničí a disponoval platnou bezpečnostní prověrkou na úrovni „přísně tajné“. V americké diplomacii začal působit několik dní po Trumpově inauguraci v lednu 2017. Před tím pracoval na předvolební kampani 45. prezidenta USA. Loni v létě byl veden jako zvláštní poradce při „úřadu pro záležitosti západní polokoule“, NYT jej označuje za „středně vlivného“ činitele v minulé administrativě.

Během vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu jej podle FBI kamery na místě zachytily v červené čepici se sloganem Make America Great Again, jak se snaží narušit policejní linii na západní straně budovy. Právě tato místa byla při násilnostech, které si vyžádaly pět životů a desítky zraněných, dějištěm nejtvrdších bojů mezi policisty a výtržníky.

Kapitol ve Washingtonu DC obsazen příznivci Donalda Trumpa.
Příznivci Donalda Trumpa potulující se po americkém Kapitolu.

FBI uvádí, že Klein byl součástí skupiny, která se snažila probít dovnitř ze západní terasy, přičemž si pomáhal štítem, který „byl zřejmě odebrán strážníkovi“. Někdejší vládní pracovník, který v minulosti sloužil v armádě, se také „opakovaně obracel zpět k davu za sebou a volal: ‚potřebujeme čerstvé lidi, potřebujeme čerstvé lidi‘“.

Jeho matka Cecilia webu Politico řekla, že syn jí před několika týdny při rozhovoru o 6. lednu potvrdil, že tehdy byl ve Washingtonu. „Údajná přítomnost Trumpova politického nominanta na nepokojích by mohla ty události ještě blíže svázat s prezidentem, ačkoli už nyní není nouze o důkazy, že mnozí z obviněných se inspirovali Trumpovými nepravdivými tvrzeními o rozsáhlých volebních podvodech a jeho výzvou k příznivcům, aby se 6. ledna nahrnuli do Washingtonu,“ komentuje Politico.

Dav Trumpových stoupenců před dvěma měsíci krátce po bojovně laděném projevu tehdejší hlavy státu narušil schůzi Kongresu k podzimním prezidentským volbám, někteří výtržníci se dostali až do jednacího sálu Senátu. Areál Kapitolu od té doby střeží tisíce příslušníků národní gardy.

V souvislosti s incidentem označovaným za akt vnitřního terorismu už americké úřady vznesly obvinění proti více než 300 lidem včetně desítek členů pravicových extremistických skupin jako Proud Boys nebo Oath Keepers. Mnozí ze zadržených na svou obranu říkají, že jednali ve jménu prezidenta Trumpa.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!