4. února 2017 9:15, aktualizováno  17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Federální soud pozastavil Trumpův dekret proti migraci. Směšné, reaguje prezident

Zvolený americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvolený americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

Seattle/Washington  Federální soud v americkém Seattlu v pátek dočasně zablokoval dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje občanům sedmi převážně muslimských zemí vstup do Spojených států.

Opatření soudce Jamese Robarta má platnost na celém území USA a úřady už v sobotu na jeho základě odvolaly zrušení víz občanům dotyčných zemí. Trump na twitteru výrok soudce kritizoval. Označil ho za směšný a uvedl, že bude zrušen. Proti politice nového amerického prezidenta se dnes demonstrovalo mimo jiné v Británii, na Filipínách či v Indonésii.

Pozastavení platnosti Trumpova výnosu má podle soudu trvat do doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti dekretu podal generální prokurátor státu Washington. Proti Trumpovu týden starému zákazu už vystoupili soudci v několika státech USA včetně Kalifornie a New Yorku, ale Robartovo rozhodnutí má podle agentury AFP největší dosah.

Ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že americké úřady na základě rozhodnutí soudu umožní vstup do země lidem s vízy, jejichž platnost kvůli Trumpovu dekretu dočasně zrušilo. Na soudní verdikt už předtím reagovaly některé aerolinky a začaly brát na palubu svých strojů mířících do USA držitele víz i ze zemí, kterých se Trumpův dekret týká.

„Názor takzvaného soudce, který v podstatě odnímá naší zemi vymáhání práva, je směšný a bude zrušen!“ napsal dnes ráno místního času na twitteru Trump. Uvedl také, že považuje za velký problém, „pokud země už není schopna říci, kdo do ní může vstoupit a kdo nikoli, obzvláště z bezpečnostních důvodů“.

„Je zajímavé, že jisté blízkovýchodní země s tímto zákazem souhlasí,“ napsal také Trump, aniž by konkrétně nějaký stát jmenoval. Rozhodnutí amerického prezidenta z minulého týdne o uzavření hranic pro uprchlíky přivítal ústy svého mluvčího český prezident Miloš Zeman, právo na podobné dekrety hájil i polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski.

04.února 2017 v 14:12, příspěvek archivován: 04.února 2017 v 14:58

The opinion of this so-called judge, which essentially takes law-enforcement away from our country, is ridiculous and will be overturned!

Už před Trumpem kritizoval výrok soudu i prezidentův mluvčí Sean Spicer, podle kterého má šéf Bílého domu ústavní právo i zodpovědnost chránit vlast a lid USA. Mluvčí uvedl, že se vláda proti rozhodnutí o zablokování dekretu okamžitě odvolá.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes uvedlo, že ministerstvo spravedlnosti co možná nejdříve podá žádost o pozastavení platnosti soudního verdiktu. Samotné ministerstvo spravedlnosti se ale zatím nevyjádřilo.

Spor se týká dekretu, který Trump podepsal minulý týden a kterým na tři měsíce uzavřel hranice USA státním příslušníkům sedmi zemí (Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu), u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Prezident zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob.

Trumpův výnos vyvolal kritiku a protesty doma i v cizině. Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo u americké ambasády v Londýně. Lidé nesli transparenty s hesly „Ne Trumpovi. Ne válce.“ nebo „Solidaritu, ne rasismus!“. V metropolích Indonésie a Filipín demonstrovali v sobotu proti imigrační politice amerického prezidenta studenti a aktivisté ze skupin na ochranu lidských práv.

Ke kritice se připojil také německý týdeník Der Spiegel, který na titulní stránce Trumpa zobrazil se zkrvaveným nožem v jedné ruce a s uříznutou hlavou sochy Svobody v druhé. U obrázku je titulek „America First“ (Amerika na prvním místě). Obálka vyvolala rozporuplné reakce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz