Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Feministka Meghan. Královna povolila nové vévodkyni věnovat se rovnoprávnosti žen

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Pro novomanželský pár Harryho a Meghan byla neděle prvním dnem v roli vévody a vévodkyně ze Sussexu. Společně s tím se na stránkách královské rodiny objevil profil Meghan zdůrazňující její feministický aktivismus. Podle médií dostala vévodkyně královské povolení zabývat se charitativní činnosti se zaměřením na rovná práva žen.

Meghan Markleová. foto: Reuters

„Jsem hrdá na to, že jsem žena a feministka,“ hlásá na stránkách královské rodiny velkým písmem citát vévodkyně ze Sussexu, který pronesla v roce 2015 během akce uspořádané k Mezinárodnímu dni žen. Podle televize CNN právě tento citát říká nejvíce o novém členovi britské královské rodiny.

Vévodkyně Meghan svou feministickou stránku ukázala již během samotné svatby, když odmítla doprovod po celou cestu k oltáři a do kaple svatého Jiří vstoupila sama pouze s družbami a družičkami. Až v polovině kaple ji nabídl rámě princ Charles a dovedl ji k čekajícímu princi Harrymu.

Princ Charles vede Meghan k oltáři.

Šestatřicetiletá vévodkyně se prý věnovala charitě a aktivismu již od útlého věku. 

„Již od mladého věku se vévodkyně snažila zvyšovat povědomí o společenských problémech a aktivně se podílela na charitativní práci. V jedenácti letech úspěšně vedla kampaň proti jedné televizní reklamě, ve které byla použita sexistická mluva,“ stojí v královské biografii.

„Tyto brzké zkušenosti jí pomohly utvořit její životní odhodlání k záležitostem, jako jsou sociální práva a zlepšování pozice žen ve společnosti.“

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu během projížďky po Windsoru.
Meghan Markleová při příjezdu na hrad.

Podle informací deníku Telegraph dostala Meghan povolení od královny, aby svou nově získanou pozici využila pro zlepšení pozice žen ve společnosti a pokračovala ve své aktivistické práci. Očekává se, že po návratu z líbánek vévodkyně oznámí, které charitativní projekty a kampaně se rozhodla podporovat. 

Bezpochyby se však bude podílet na Královské nadaci, kterou v současnosti společně s princem Harrym vedou vévoda a vévodkyně z Cambridge, William a Kate.

Psali jsme o královské svatbě

„Jak jsme mohli vidět, tato generace královské rodiny má velice moderní a vzrušující pohled na to, jak by měla přistupovat ke své filantropické a charitativní práci, obzvlášť v působení pro Královskou nadaci. Meghan bude skvělým přírůstkem,“ uvedl pro Telegraph zdroj z okolí královské rodiny.

Vévodkyně ze Sussexu prý již po několik měsíců pracuje na tom, jak se zapojit do královského kolektivu. Jednou z věcí, které by mohla dělat, je propagace Ceny princezny Diany pro mladé lidi, kteří se snaží o řešení společenských problémů.

Princ Harry dlouhodobě podporuje dvacet dva charitativních organizací. Sám jako člen britské armády se nejvíce zaměřuje na pomoc veteránům, ale také na záchranu deštných pralesů či boj s AIDS.

Novomanželé navíc požádali hosty královské svatby, aby jim nedávali žádné dary, ale namísto toho věnovali obnos několika vybraným charitám. Jako projev dobré vůle naopak pozvali Harry a Meghan na svatbu přes tisíc lidí, kteří se věnují charitativní činnosti.