9. března 2010 16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Feministky v Polsku nabádají ženy, aby na potrat vyjely do ciziny

Pozitivní těhotenský test (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozitivní těhotenský test (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LODŽ Letáky, které se podobají reklamě na platební karty, v polské Lodži nabádají ženy, aby za potratem vyjely do Británie. Na zastávkách městské hromadné dopravy je rozvěsily členky feministické organizace. Případem se zabývá lodžská prokuratura, neboť v Polsku je možnost legální interrupce zákonem velmi omezená.

Na letácích je fotografie mladé ženy ve spodním prádle, která podstoupila interrupci a výpočet nákladů tohoto zákroku v Británii: "Letenka do Anglie ve speciální nabídce: 300 zlotých, nocleh 240 zlotých, potrat ve veřejném zdravotním zařízení: 0 zlotých, úleva po zákroku v dobrých podmínkách: k nezaplacení. Za všechno ostatní zaplatíš méně než v potratovém podzemí v Polsku." Kontroverzní letáčky po městě vylepuje několik žen, které jsou členkami feministického hnutí s názvem Separatistické revoluční děložní oddíly (SROM). Aktivistky nechtějí prozradit svoji identitu. Protestují proti polskému zákonu o interrupcích z roku 1993, který patří k nejpřísnějším v Evropě.

Podle něho mohou potrat podstoupit jen ženy, které otěhotní v důsledku znásilnění nebo incestu, pokud je ohrožen jejich život či život plodu nebo pokud je plod závažně poškozený. "Potratová turistika je výsledkem patologické situace, kterou ten zákon vytvořil," řekla v listu Dziennik Lódzki jedna z bojovnic za právo žen rozhodovat o tom, zda chtějí být matkami nebo ne. "Dokud někdo nevymyslí stoprocentně účinnou antikoncepci, bude se ženám stávat, že nechtěně otěhotní a budou se snažit těhotenství ukončit," dodala.

Údaje o tom, kolik Polek ročně v podloudných klinikách umělé přerušení těhotenství podstoupí, se zásadně liší. Skupiny, které potratový zákon hájí, hovoří o 7.000 až 13.000 ilegálních interrupcích, odpůrci zákazu potratů hovoří až o 200.000 zákroků.

"Propotratovými" letáky se zabývá lodžská prokuratura. Zkoumá, zda nejde o poskytnutí pomoci těhotné ženě s přerušením těhotenství. Za to v Polsku hrozí až tři roky vězení.

Otázka potratů v Polsku stále budí vášně
Před několika dny nadace Pro-Právo na život k boji proti potratům využila plakáty s fotkou Adolfa Hitlera. Obří plakát, který nadace vyvěsila v centru Poznaně, měly podle ní ženám připomenout, že to právě nacistický diktátor Polkám a příslušnicím dalších východoevropských národů povolil žádat o umělé přerušení těhotenství. Vedle Hitlera nadace umístila snímek lidského plodu na dlani. Využila ho i na svých dřívějších "protipotratových" výstavách.

Kampaň odpůrců ani zastánců potratů nepřekvapuje Jolantu Kopkovou, socioložku z Lodžské univerzity. "Reklamy jsou stále brutálnější, aby upoutaly pozornost, je třeba diváka šokovat," vysvětila v Dzienniku Lodzkém. Více než dvě pětiny Poláků se v loňském průzkumu institutu CBOS vyslovily pro to, aby potraty byly úplně zakázané. Čtvrtina respondentů si přála, aby interrupce byly povoleny bez omezení.

ČTK