8. ledna 2018 6:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fenomén vězeňského islámu se dostal do Austrálie. Proč vězni konvertují k této víře?

Věznice v Queenslandu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice v Queenslandu. | foto: Reuters

QUEENSLAND/AUSTRALIA V australských věznicích dochází ve velkém ke konverzi k islámu. Odborníci tvrdí, že nová víra dává vězňům naději a cestu k osobnímu restartu, avšak pokud jsou podmínky ve věznicích příliš přísné, je zde riziko radikalizace. Australská vláda tento problém řeší izolací odsouzených.

Vězeňští pracovníci se obecně shodují, že konverze k islámu jsou dnes v australských věznicích samozřejmostí. Dodávají, že riziko radikalizace nehrozí, avšak odborníci tvrdí opak, uvedl deník The Guardian

Podle Michaela Kennedyho, odborníka na Islám, dochází ke konverzi zločinců z důvodu vyrovnání se se svou vlastní minulostí. Také si myslí, že je to nejlepší způsob, jak se po návratu do reálného života vyhnout drogám a návratu ke zločinu. „Vězni jsou ve věznicích izolovaní od okolního světa, svých přátel a rodin, je proto pochopitelné, že se snaží v něco věřit,“ dodal Kennedy. 

Relevantní statistiky o konverzi k islámu jsou z roku 2013, kdy ze všech australských vězňů, bylo pouze 10 procent muslimského vyznání. Avšak v posledních pěti letech se trend islámu razantně zvýšil. Řada expertů tvrdí, že počet muslimských vězňů se k roku 2017 vyšplhal na 40 procent.

Robbie Maestracci, pracovník pro islámskou komunitu v Queenslandu ,potvrzuje, že vězňů, kteří se hlásí k islámu přibývá. „Neustále se dozvídáme o nových lidech, kteří se k nám chtějí přidat. Každý týden na našem seznamu jsou dvě nová jména,“ uvedl Maestracci. 

Rozdělený národ

„Čím tvrdší podmínky ve věznicích jsou, tím je větší šance k radikalizaci“

V Austrálii na téma konverze vězňů proběhlo za posledních deset let mnoho studií, avšak dokončený byl pouze průzkum Clarka Jonese, který se snažil pochopit, jak prostředí věznic souvisí s konverzí. Došel k závěru, že přísný režim věznic a tvrdé tresty zločince ovlivňují nejvíce. „Čím tvrdší podmínky ve věznicích jsou, tím je větší šance k radikalizaci,“ uvedl Jones pro deník The Guardian. 

Australská vláda investovala za poslední tři roky 47 milionu dolarů na program proti radikalizaci. Program spočívá v tom, že věznice segregují vězně, kteří mají tendenci k radikalizaci a následně je izoluje okolí, což je ale podle odborníků nebezpečné, jelikož přesně v tento moment jsou lidé nejvíce nakloněni k radikalismu. „Právě tento program je důvod radikalizace ve věznicích,“ řekl Jones. V roce 2018 vláda připravuje další programy, které by měly být efektivnější a hodlá do nich investovat dalších 20 milionů dolarů.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz