Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Máte blízko k sektě'. Fico a Kiska pokračují ve vzájemné kritice

Ficův soupeř v boji o post slovenského prezidenta - podnikatel Andrej Kiska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ficův soupeř v boji o post slovenského prezidenta - podnikatel Andrej Kiska. | foto: ČTK

BRATISLAVA Oba kandidáti na slovenského prezidenta v nedělním televizním duelu zopakovali dřívější výpady vůči svému soupeři. V diskusi o zahraniční politice se premiér Robert Fico a jeho soupeř v souboji o prezidentský úřad Andrej Kiska neshodli v otázce případné pomoci Ukrajině.

"Máte blízko k sektě. Představujete bezpečnostní riziko. (Scientologie) je sekta, je to vymývání mozků," řekl Fico k údajně blízkému vztahu Kisky k scientologům. Premiér už dříve tvrdil, že Kiska si v minulosti nechal vydat knihu ve vydavatelství, které je prý blízké scientologům, nebo přednášel osobám blízkým této církvi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Já jsem jasně řekl, že nikdy jsem scientologem nebyl. Já věřím v Boha," reagoval Kiska. Vytkl premiérovi, že pokud scientologové představují riziko pro zemi, měla právě Ficova vláda jejich aktivity zakázat. "Je vaší úlohou, aby takovéto sekty nesměly na Slovensku působit," řekl milionář Ficovi.

Na Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, nejsou scientologové státem uznanou církví.

Fico prý prchá z premiérského postu

Kiska zase tvrdil, že Fico svou kandidaturou na post hlavy státu prchá z úřadu premiéra v době, kdy se zemi nedaří. Podnikatel také kromě jiného připomněl, že Fico dlouhodobě odmítá odpovědět na otázku, zda se coby opoziční politik v roce 2006 setkal v jednom z bytů v centru Bratislavy se spolumajitelem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem, jak to vyplývá z údajného spisu slovenské tajné služby o největší korupční aféře ve slovenské politice. Spis unikl na internet na konci roku 2011, dosavadní vyšetřování podle dostupných informací nevedlo k obvinění žádné osoby.

Nařčení z lichvy tentokrát nezaznělo

Finalisté přímé volby slovenského prezidenta se zhruba týden před rozhodujícím kolem hlasování neshodli v otázce pomoci Ukrajině, která sousedí se Slovenskem a která v uplynulých dnech čelila ruské invazi na poloostrově Krym. "Ukrajinští politici mají zvláštní představu, že Evropa se poskládá a že jim všechno zaplatí. Slovensko nebude dávat Ukrajině žádné peníze z vlastního rozpočtu," tvrdil premiér. Kiska naopak oponoval, že Bratislava by se měla přiklonit k tomu, aby EU Kyjevu pomohla. "Nejhorší situace by byla, pokud by se Ukrajina dostala do vnitřních problémů a nestability," poznamenal Kiska.

Evropská komise dříve v tomto týdnu schválila návrh půjčky ve výši jedné miliardy eur (27 miliard korun) pro Ukrajinu ke zmírnění potíží země s platební bilancí.

Fico v televizním duelu nezopakoval svá dřívější tvrzení, že Kiska je podle něj kvůli svým bývalým podnikatelským aktivitám lichvářem. Kiska za tyto výroky podal na Fica trestní oznámení za pomluvu. Občanský kandidát na prezidenta a jeho příbuzní zbohatli na prodeji společností, které kromě jiného nabízely katalogový prodej a financování koupě spotřebního zboží na splátky.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

P. Zapletal ha ALE VŠICHNI STE GOGO!!!! 15:02 23.3.2014

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!