Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fico bude silný jak kdysi Mečiar

Slovensko

  13:32
BRATISLAVA - Chaotická situace před sobotními volbami odrazuje mnoho slovenských voličů. „Největším problémem voleb bude malá účast,“ říká slovenský sociolog Pavel Haulík z agentury MVK.

Robert Fico foto: Reuters

* LN V předvolebních průzkumech se až sedm stran pohybuje v pásmu kolem pěti procent hlasů. Je to něco na Slovensku neobvyklého?
V takovéto podobě zcela určitě. Je to problém hlavně pro veřejnost. Vzhledem ke statistické chybě, se kterou prostě musíme pracovat, je to problém pro voliče, kteří zatím nevědí, koho volit. A kvůli této nejistotě, zda se jejich strana dostane, či nedostane do parlamentu, možná ani nepřijdou. A to může být problém.

* LN Je reálné, že by se nakonec dostaly do parlamentu jen tři strany, tedy Směr, Křesťanskodemokratické hnutí a Most-Híd, jak naznačují průzkumy?
Směr a Křesťansko demokratické hnutí (KDH) se do parlamentu určitě dostanou. Ale to ostatní je skutečně otevřené. Může, ale nemusí to být Most-Híd.

* LN Dokonce ani Most-Híd nemá účast v parlamentu jistou?
Určitě. V našem únorovém průzkumu to vypadalo tak, že se hýbou hlasy maďarské menšiny. Strana maďarské koalice jako kdyby nabírala a Most-Híd jako kdyby ztrácel. Pro maďarské voliče je těžko představitelná koalice se Směrem. Protože Směr považují jen za o málo lepšího partnera než Slotovu Slovenskou národní stranu (SNS). A Most-Híd tuto možnou spolupráci naznačoval.

Předvolební průzkumy dávají jistotu parlamentu jen Směru a Křesťanskodemokratickému hnutí. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

* LN Pokud by se do parlamentu dostaly jen dvě tři strany, je možná ústavní většina pro Ficův Směr?
Ústavní většina je málo pravděpodobná verze. Ale to, že budeme mít jednobarevnou vládu, to se mi zdá realistické. Mám to v únoru vyšlo na 84 mandátů pro Směr, tedy pohodlnou většinu.

* LN To musel mít Fico radost?
Naopak, hrozně se naštval. Jednak nechce mít s ohledem na nejistou ekonomickou situaci jednobarevnou vládu. A také se bojí, že takováto čísla uspí jeho voliče a ti pak nepřijdou k volbám.

* LN Ale stav, kdy Fico dostane méně hlasů, než má v průzkumech, je však obvyklý, ne?
Naposledy to bylo naopak. Směr má nebo měl „bačkorové“ voliče, to jsou takoví, kteří v průzkumu řeknou ano, budu volit Směr, ale k volbám nepřijdou. Ale minule kvůli tomu neprohrál, byť to Fico tvrdí. Prohrál proto, že přišel o liberální voliče, liberální z hlediska občanských svobod a práv. Tyto voliče mu přebrala Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Tím Fico přišel o šanci mít vládu.

* LN Přežije volby Slovenská demokratická a křesťanská unie Mikuláše Dzurindy? Kam přechází její voliči?
Spíše nebudou volit, protože jsou „antigorilím“ tlakem dezorientovaní. Ale SDKÚ je typ strany, která měla vždy více, než kolik měla v průzkumech. Její voliči jsou možná naštvaní, ale řeknou si, ještě jim dám jednou šanci. Proto to SDKÚ ještě může ustát.

* LN Čím budou kromě Gorily volby výjimečné? Bude to nejnižší volební účast?
Určitě, to je jedna z jistot. Druhou je, že to Směr bezpečně vyhraje. Volby se z hlediska rozložení hlasů podobají volbám v roce 1992, které jednoznačně vyhrál Vladimír Mečiar.

Poslední předvolební mítink strany Směr přitáhl tisíce lidí. Zazpíval na něm i český zpěvák Michal David.

Autor:

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...