18. října 2012 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Povede Fico Evropskou komisi? Chtějí ho navrhnout socialisté

Slovenský premiér Robert Fico loni v listopadu podepsal se svým českým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico loni v listopadu podepsal se svým českým... | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Slovenský premiér Robert Fico je podle slovenského listu Hospodárske noviny jedním z možných kandidátů na příštího předsedu Evropské komise. Strana evropských socialistů (PES) prý zvažuje, že na post šéfa EK navrhne Fica nebo současného předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze.

Předseda slovenské vlády podle webu pravda.sk uvedl, že na post předsedy EK nemíní kandidovat. "Ve straně evropských socialistů se nejvíce hovoří o Robertu Ficovi a Martinu Schulzovi," cituje list místopředsedkyni evropských socialistů a slovenskou europoslankyni za Ficovu stranu Směr-sociální demokracie Katarínu Neveďalovou. Současnému šéfovi EK Josému Manuelu Barrosovi skončí mandát v roce 2014.

Fico prostřednictvím svého mluvčího reagoval ujištěním, že hodlá zůstat na Slovensku. V zemi se spekuluje, že za dva roky by se mohl ucházet o úřad hlavy státu.

"Já ze Slovenska nechci odejít a nikdy bych ze Slovenska neodešel. Jestli to je pomluva, jestli to je na něčem založené, mě to vůbec nezajímá," reagoval Fico podle webu pravda.sk na informace ve slovenském listu. O případné kandidatuře na prezidenta SR prý spekulovat nechtěl.

ČTĚTE TAKÉ:

Letos Fico dovedl sociální demokraty k přesvědčivému vítězství v předčasných parlamentních volbách na Slovensku, po kterých strana sestavila jednobarevnou vládu.

Na kandidátovi na funkci předsedy EK se nejprve musí shodnout summit EU a následně ho schvaluje Evropský parlament. V něm mají nejsilnější postavení lidovci následování frakcí socialistů.

Martin Schulz

Martin Schulz

ČTK, Lidovky.cz