Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Fico nechává reformy být

Svět

  10:13
Bratislava - Pro drtivou většinu Čechů znějí pojmy jako první, druhý, třetí pilíř důchodového systému zcela neznámě. Což jen znovu připomíná, že na Slovensku už několik let funguje zreformovaný penzijní systém.

Robert Fico foto: Genserek EduardČTK

A zaostávající Česká republika se ani s pravicovou a reformě se deklarující vládou ještě nedostala ani k tomu, aby se tato zřejmě nejzásadnější reforma současnosti začala aspoň připravovat.

 Slovenská reforma, kterou uskutečnila bývalá Dzurindova vláda, rozdělila důchodový systém do tří částí. První, který zůstává státní Sociální pojišťovně, zajišťuje každému občanu minimální, avšak velmi nízký důchod. Do druhého pilíře dnes 1,5 milionu Slováků odvádí část svých sociálních odvodů na penzijní účty, jež spravují soukromé důchodové správcovské společnosti. Třetím pilířem je pak zcela dobrovolné penzijní připojištění.

 Před volbami současný premiér a předseda levicové strany Směr Robert Fico důchodovou reformu tvrdě kritizoval, protože podle něj rozvírá nůžky mezi chudými a bohatými. A chtěl o polovinu snížit odvody do druhého pilíře. Od voleb však uplynulo už více než půl roku a vláda neudělala nic a také se nic udělat nechystá. Podobně jako u rovné daně, kde se spokojila se symbolickými úpravami, nebo u sociální reformy, v níž na základní parametry nesáhla.

 „My považujeme tento systém za špatný. Respektujeme ho jen proto, že lidé tam mají peníze. Nechceme nikoho ohrozit,“ prohlásil Fico v diskusní relaci Slovenského rozhlasu. Současně ale řekl, že vláda nesníží výšku odvodů do druhého pilíře, jak Směr původně plánoval. Aby se ale zcela nepopřel, dodal, že se stále obává, aby důchodové správcovské společnosti (DSS) neinvestovaly peníze do rizikového kapitálu a pak nepřipravily střadatele o jejich úspory na důchod. „Pokud nezměníme zákon, hrozí tu další nebankovní subjekty,“ narážel Fico na kauzu pyramidových nebankovních subjektů. Ty na konci devadesátých let připravily Slováky o dvacet miliard korun. Fico chce proto zpřísnit už tak tvrdé podmínky pro DSS, jak dnes Slováci běžně správcovským společnostem říkají.

 Proti tomu je však nejen opozice, ale i vládní Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). „Nevidím tu žádné ohrožení vkladů a mladým lidem bych chtěl doporučit, aby do druhého pilíře investovali,“ řekl v deníku SME místopředseda HZDS Milan Urbáni. Ještě tvrdší je však srážka Fica s veřejným míněním. Ve druhém pilíři už mají Slováci uloženo skoro třicet miliard korun a podle průzkumů jsou proti změně pravidel důchodové reformy na dvě třetiny Slováků.

Reformy se nesmí rušit

Slovensko má sice nyní skoro desetiprocentní růst a i za Fica plní plán, který má zemi umožnit přijmout euro už na počátku roku 2009. Světová banka však ve své nejnovější zprávě varovala bratislavskou vládu, aby reformy nejen nerušila, ale pokračovala v nich.

Ficova vláda ale tvrdí, že přesně to dělá. „Připravujeme reformu daňové a celní správy, snižujeme počet státních zaměstnanců,“ řekl pro internetový deník aktuálne.sk mluvčí ministerstva financí Miroslav Šmála. „Tyto věci mohou přijetí eura jen podpořit,“ dodal.

Autoři:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.