Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

‚Fico podcenil problémy běžných lidí. Strach z migrační vlny do voleb nepřežil‘

Slovensko-cest

  14:00
Oč jasnější je otázka, kdo bude vítězem slovenských parlamentních voleb, o to otevřenější je, kdo povede příští vládu, říká analytik Grigorij Mesežnikov pro LN.

Potrhané volební billboardy strany SMER v Bratislavě. foto: Reuters

LN: Ještě nedávno se zdálo, že premiér Fico má vítězství ve volbách jisté, a to díky sociálním balíčkům a postojům k migrační krizi. Poslední průzkumy ale naznačují oslabování jeho strany. Proč?
Fico je samozřejmě i nadále favoritem voleb, protože nikdo nepochybuje, že jeho Smer získá nejvíc hlasů. Otázkou ale je, jestli to bude stačit, aby mohl vládnout sám. Smer přecenil význam tématu „migrace“ a naopak podcenil témata a problémy, které se daleko bezprostředněji dotýkají života běžných lidí, a to včetně voličů Ficovy strany. Mám na mysli situaci ve zdravotnictví a školství.

‚Fico je posedlý neexistujícími migranty. Sází na kartu strachu‘

V posledních měsících proběhly v těchto oblastech některé důležité události, počínaje protesty učitelů přes hromadné výpovědi zdravotních sester a konče případy klientelismu a korupce. Premiérův předpoklad, že strach z migrační vlny přežije až do voleb, se ukázal jako chybný.

LN: Proč se korupční kauzy ve zdravotnictví tak dlouho neodrážely na voličské podpoře pro vládní stranu?
I u nás platí, že veřejnost má poměrně krátkou politickou paměť. Pokud se ale v nějaké oblasti objevují stále nové a nové případy, budí to zájem veřejnosti. Nehledě na to, že kvůli tomu odstoupili ministryně zdravotnictví a předseda parlamentu. Naše průzkumy ukazují, že zdravotnictví je považováno za jednu z nejproblematičtějších oblastí veřejného života.

Kromě toho věnuje této oblasti soustavnou pozornost i prezident Andrej Kiska, což ještě víc posiluje tlak, aby se něco změnilo. A díky tomu se trochu rozhýbala i slovenská opozice. Původně totiž hrozilo, že výsledky voleb nebudou odrážet postoje veřejnosti a stran k reálným problémům země, ale k něčemu, co je sice důležité z celoevropského hlediska, ale každodenního života na Slovensku se netýká, čímž myslím migraci.

KDO JE GRIGORIJ MESEŽNIKOV

  • Narodil se v roce 1958 v Sovětském svazu a studoval na Moskevské univerzitě.V roce 1979 přišel na Slovensko. Působil na Univerzitě Komenského v Bratislavě a později v Politologickém kabinetu Slovenské akademie věd (SAV).
  • Je politickým analytikem aprezidentem bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO). Tato nevládní organizace se zabývá analýzou trendů současné slovenské společnosti a politiky.
Smer oslabuje. Z evropské imigrační krize nejdříve těžil Smer, v poslední době...

LN: Může z migračního tématu těžit ještě někdo jiný než Ficův Smer?
Premiérova strana na tom hodně získala a od června jí prakticky soustavně rostly preference. Teď se zdá, že část těchto voličů přebírá Slovenská národná strana (SNS), zatímco Smer oslabil. Mám pocit, že premiér teď přestal ovlivňovat chod kampaně, že už pouze reaguje na to, co přichází zvenčí.

LN: Objevují se různé scénáře, s kým by mohl Fico po volbách vládnout. Jaká varianta je podle vás nejpravděpodobnější?
Vládu Smeru se SNS, která by mohla mít podle posledních průzkumů těsnou většinu v Národní radě. Navíc už spolu jednou vládly. Může nastat situace, že tyto dvě strany většinu dohromady nedají, což bude znamenat, že v parlamentu bude existovat většina stran pravého středu. Ještě před půlrokem se to zdálo být velmi nereálné.

Mezi nerozhodnutými voliči je dost potenciálních hlasů pro pravicové strany, z čehož budou těžit větší uskupení jako například Procházkova Sieť. Ta má navíc nejvíc takzvaných druhých hlasů, to znamená, že si ji voliči dokážou představit jako alternativu.

LN: Slovenští národovci byli jedno funkční období mimo parlament a čeká je velký návrat, který je přivede možná rovnou do vlády. Je to dnes jiná strana než v časech kontroverzního Jána Sloty?
Její program se podle mě zas tak moc nezměnil, její vystupování ale ano. Navenek se prezentuje jako umírněnější a nový předseda Andrej Danko se chová jinak než jeho předchůdce. V programu ale stále přetrvává nacionalismus, takže odmítají migraci, Evropskou unii, zdůrazňují obhajobu slovenských národních zájmů.

Na Slovensku přituhuje. Nervozita stoupá a voliče atakují skandály Ficova okolí

Jediná věc, která se změnila a již považuji za pozoruhodnou je, že SNS už nepracuje se strachem z Maďarů, a už tudíž není stranou jednoho tématu. Tím neříkám, že by mezi voliči SNS nebyly protimaďarské nálady stále živé, ale už se bez toho zřejmě obejdou, aby získali svých bezpečných sedm až osm procent.

Robert Fico.
Potrhané volební billboardy v Bratislavě.

V souvislosti se Slovenskou národní stranou bych připomněl ještě jednu zajímavost: od roku 1990 to je jediná strana, která vypadla z parlamentu a pak se jí podařilo v roce 2006 se znovu vrátit. A teď se zdá, že to zopakuje znovu. Ostatním stranám, které potkal podobný osud, se to zatím nikdy nepodařilo, což se týká i Stranym aďarské komunity (SMK-MKP), která mívala kdysi hodně silnou podporu.

ANALÝZA: Volby na Slovensku? Postficovská většina by byla vratká

LN: Rozhodne se o výsledcích voleb ve městech, nebo na venkově?
Smer je na venkově tradičně silný, nadprůměrně zejména na východě. Obzvlášť boduje například na severovýchodě Slovenska, kde byla v minulosti výrazná podpora pro postkomunistickou Stranu demokratické levice (SDĽ). Strana premiéra Fica boduje ještě na středním Slovensku, což jsou historické oblasti, kde před druhou světovou válkou vítězila Hlinkova ľudová strana a později v devadesátých letech Mečiarovo Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS).

V rurálnějším prostředí, hlavně v severní části Slovenska, na Liptově, Oravě nebo na Spiši je silné i KDH, což souvisí s tamní vyšší mírou religiozity. Ale například i Sieť není jen stranou městských voličů, ale má i výrazné pozice například na Oravě. V maďarském prostředí je situace komplikovanější a přízeň voličů se víceméně dělí mezi tradiční maďarskou stranu SMK-MKP a Most-Híd, která je o něco silnější v městech a oslovuje i liberálnější slovenské voliče. Obecně platí, že západní Slovensko v čele s Bratislavou je víc nakloněno pravicověcentristickým stranám.