24. února 2019 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fico popírá, že by jako premiér mluvil s Italem Vadalou, který je spojovaný s mafií

Jedním z kandidátů je i stávající slovenský premiér Robert Fico. Ten měl za to, že Vladimír Mečiar byl prezidentem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedním z kandidátů je i stávající slovenský premiér Robert Fico. Ten měl za to, že Vladimír Mečiar byl prezidentem. | foto: Lidové noviny

Bratislava Bývalý slovenský premiér Robert Fico popírá, že by si ve funkci předsedy vlády telefonoval s italským podnikatelem Antoniem Vadalou spojovaným s mafií. Fico v neděli slovenské televizi TA3 řekl, že na jeho dotaz italská prokuratura vyloučila existenci odposlouchávaného telefonu mezi ním a Vadalou.

Slovenská a italská média tento týden s odvoláním na italskou prokuraturu napsala, že Fico byl v roce 2012 v telefonickém kontaktu s Vadalou, jehož jméno se v médiích objevuje v souvislosti s kalábrijskou mafiánskou organizací  Ndrangheta. O Vadalovy podnikatelské aktivity se před svým loňským zavražděním zajímal investigativní novinář Ján Kuciak. Prokuratura Itala odposlouchávala kvůli podezření, že byl zapleten do obchodu s drogami.

„Kontaktoval jsem italskou prokuraturu a oni odmítli, že existuje něco takového jako odposlechnutý telefonát mezi mnou a Vadalou,“ řekl v neděli Fico. „Vadala nevolal mně, ani já jsem nevolal Vadalovi. Nemám jeho číslo, on nemá moje a já tyto lži kategoricky odmítám,“ prohlásil Fico. Podle něho bylo zveřejnění informace ve slovenském Deníku N motivováno snahou novinářů nakloněných prezidentu Andreji Kiskovi překrýt zájem veřejnosti o daňovou kauzu, jejímž byl Kiska aktérem.

Vadala žil a podnikal na Slovensku, po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky byl vydán do Itálie, kde je vyšetřován ve vazbě. Odposlechy z roku 2012 byly podle médií italskou prokuraturou v době pořízení hodnoceny jako nepodstatné, jejich význam se prokázal až po loňské vraždě.

Fico, jehož vláda loni na jaře padla v politické krizi vyvolané touto vraždou, již informaci o telefonátech s Vadalou odmítl v pátek.

ČTK