Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fico si v tichosti budoval luxusní premiérské sídlo za miliony eur

Plán rekonstrukce bývalé angolské ambasády. Rezidence měla sloužit jako sídlo slovenského premiéra.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plán rekonstrukce bývalé angolské ambasády. Rezidence měla sloužit jako sídlo slovenského premiéra. |

BRATISLAVA Bývalý slovenský premiér Robert Fico měl namířeno do luxusní vily, jejíž rekonstrukce vyšla na 120 milionů slovenských korun. Rezidence měla sloužit jako sídlo premiéra a Fico se do ní měl nastěhovat na podzim. Expremiér nyní popírá, že by o něčem věděl a nová vláda se snaží najít způsob, jak peníze za zbytečnou investici vrátit do státní kasy.

Objekt bývalé angolské ambasády nad Bratislavským hradem měl sloužit předsedovi vlády nejen jako rezidence, ale i jako reprezentační sídlo. Ve vile o třech podlažích je relaxační centrum včetně podzemního nerezového bazénu. Právě jeho stavba původní sumu na rekonstrukci vily zdvojnásobila.

Podzemní bazén o výměře 200 metrů čtverečních navýšil náklady na rekonstrukci o polovinu.

Expremiér popírá, že by o luxusním sídle věděl, přestože o rezidenci jednal bývalý vedoucí úřadu vlády Igor Federič ze Smeru.

Informaci přinesl slovenský deník Sme. Podívejte se na reportáž:

Za podivnou stavbou stála akciová společnost Správa sIužeb diplomatického sboru, která patří pod ministerstvo zahraniční a zajišťuje pronájem nemovitostí ambasádám nebo státním institucím.

Utajená rekonstrukce
Plánované premiérské sídlo chtěl tehdejší úřad vlády do svého vlastnictví a jako výměnu nabídl akciové společnosti Místodržitelský palác, jenž je kulturní památkou. Protože rekonstrukce nebyla dokončena, byl podpis o převodu nemovitosti odložen.

Čtěte také

Předsedkyni vlády Ivetu Radičovou zpráva o utajené rekonstrukci pobouřila a novinářům řekla, že by nejraději vilu prodala.

"Nejrozumnější by bylo, kdyby se našel nějaký kupec, který by vrátil peníze investované do této rezidence. Nevím ale, jestli se to podaří", dodala.

Záměr vyměnit plánované premiérské sídlo za Místodržitelský palác označila za "absurdní a barbarský".

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.