Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Fico: Žádnou muslimskou komunitu na Slovensku nechci. Byla by to hrozba

Slovensko-cest

  19:15
BRATISLAVA/PRAHA - Nejlepší prevencí před terorismem je zabránit vytvoření uzavřené muslimské komunity v zemi, řekl necelé dva měsíce před volbami na Slovensku tamní premiér Robert Fico v rozhovoru pro slovenské Hospodárske noviny. Podstatnou část interview Lidovky přetiskují.

Robert Fico foto: Reuters

LN: Poslední dny se široce diskutuje o vašem výroku, že chcete zabránit vytvoření uzavřené muslimské komunity na Slovensku. Jak přesně to chcete udělat?
Tím, že nebudeme respektovat kvóty a nepřijmeme ani na dobrovolné bázi rozhodnutí, která by mohla vést k vytvoření kompaktní, uzavřené muslimské komunity. Vyřízeno. Trochu mě překvapuje amatérismus novinářů i našich oponentů, kteří si myslí, že jsme nějací kovbojové, kteří střílejí od boku. Mysleli si, že tisková konference z minulého týdne o propojení útoků v Kolíně s migranty byla postavená na nějakém výstřelu od boku. Najednou, druhý den ráno zjistili, že, aha, byli to opravdu migranti. Pracuji s velice kvalitními informacemi.

Robert Fico chce mimořádný summit EU kvůli útokům na ženy v Německu

LN: Ale už teď na Slovensku funguje jistá komunita muslimů.
Já ale mluvím o něčem jiném. Jestliže bychom k nám na základě kvót přivezli několik tisíc osob, lidé by je dobrovolně nepřijali. Museli bychom pro ně vytvořit nějaké ucelené středisko, kde by žili. Tito lidé by si vytvořili vlastní svět s vlastní kriminalitou, nerespektováním zákonů, vlastní mírou nezaměstnanosti. Dnes již existují podobné příklady v Belgii nebo ve Francii. Kromě toho si uvědomujeme, že většina migrantů jsou mladí muži mezi 25 a 35 lety. To se ukázalo i v Německu, kde jsou podle tamních informací mezi migranty mladí muži zastoupeni až 80 procenty.

LN: Obecně se ale říká, že mladí muži tvoří 40 procent migrantů.
Obecně jsou tito lidé dobře oblečení, mají kreditní karty a mají daleko k migraci typu utíkám, protože mám hlad a žízeň. Připouštím, že jsou mezi nimi také lidé, kterým je třeba pomoci. Ukázali jsme to na případu syrských křesťanů, kteří byli v ohrožení života. Ukázali jsme, že dokážeme pomoct Rakousku, pokud to potřebuje (Slovensko dočasně ubytovalo několik set osob žádajících o azyl v Rakousku – pozn. red.). To jsou efektivní mechanismy. Poslouchám-li Bélu Bugára nebo Jána Figeľa (opoziční politici – pozn. red.), uvědomuji si, že v životě neviděli mrtvého člověka. Já těch mrtvých na Slovensku viděl dost. Stačilo, když jsem šel do dolů v Novákách (oběťmi tamní důlní tragédie v roce 2006 se stali čtyři horníci – pozn. red.) a byl jsem při dopravních nehodách. Nechci, aby se u nás stalo něco podobného ve větším rozsahu jako v posledních týdnech v zahraničí. Pokud k tomu dojde, půjdete za panem prezidentem (Andrejem Kiskou – pozn. red.), který tak velkodušně tvrdí, že jsme schopni u nás migranty přijmout? Ne, půjdete za mnou a budete žádat moji hlavu.

Robert Fico: Jediné, co chrání Slovensko před uprchlíky, je počasí

LN: Nemáte však dostatečné kompetence tomu zabránit?
V rámci této zodpovědnosti musíme mít právo přijímat konkrétní rozhodnutí. Týkají se například i hlídek na zelené hranici. Musíme mít právo posílat naše vojáky a policisty do zahraničí, právo říct, k čemu použijeme finanční prostředky, používat zpravodajské informace o chování některých muslimů na Slovensku. Jestliže máme na Slovensku muslima, který otevřeně podporuje teroristické útoky v Paříži, mám ho ignorovat, nebo se mu věnovat? Samozřejmě že se mu věnujeme. Proto je ucelená muslimská komunita obrovským ohrožením evropského způsobu života. Za tím si stojím.

LN: I ta, kterou tu již máme?
Ta vznikla úplně jinak. Tito lidé přicházeli individuálně, byli zařazeni do společnosti, jsou to například lékaři. To není ghetto. Jak ale chcete řešit situaci, když naši občané nejsou schopni přijmout ani syrské křesťany, natož muslimy?

LN: Víte, ale naši občané nechtějí ani platit daně.
Mám pocit, že kladete tyto otázky proto, že si myslíte, že nám toto téma pomáhá. Přitom je otevírám jen kvůli tomu, že se bojím. Aby se něco nestalo mé rodině, lidem na Slovensku. Pracuji s informacemi, s nimiž vy pracovat nemůžete. Tak do čeho nás tlačíte? Co od nás chcete? Mohu vám já položit otázku jako občanu Slovenské republiky? Jste pro to, aby byly přijaty trvalé kvóty a přivezli jsme sem 50 tisíc muslimů? Já odpovídám ne, jsem principiálně proti. Vy jste pro?

Fico před volbami slíbil Slovákům sociální balíček za miliardu eur

LN: Osobně si myslím, že Slovensko je dostatečně bohatou zemí na to, aby přijalo 50 tisíc lidí, kteří prchají před válkou.
Prosím, dejte titulek Slovensko je bohatá země a budu spokojen. Je to váš názor.

LN: Vy si nemyslíte, že máme peníze na to, abychom přijali lidi, kteří utíkají před válkou?
Postarejme se o ty, kteří pomoc potřebují. Ukázali jsme to v případě Rakouska, pomáháme střežit schengenské hranice. Zbytečně si tady budeme rozdělovat migranty v Evropě, máme-li děravý hrnec. A když přicházejí další tisíce a tisíce lidí.

LN: Myslíte si, že dokážeme ten děravý hrnec vyspravit?
Ano, pokud bychom chtěli.

LN: Ale Slovensko samo hlídá přibližně 90kilometrovou hranici s Ukrajinou a to, že přes ni přeletělo letadlo, zjistíme, až když u nás spadne.
Podle mezinárodních hodnocení je naše hranice s Ukrajinou dobrým příkladem ochrany schengenské hranice. Navíc nesrovnával bych tři lidi se čtyřmi tisíci lidmi denně. To není dobrý argument.

Slovensko proti uprchlickým kvótám. Podali jsme žalobu k Soudnímu dvoru, řekl Fico

LN: Máme 90 kilometrů dlouhou hranici, jižní státy EU ji mají nepoměrně delší. Není to odlišná situace?
Kdyby tyto země chtěly, tak by požádaly ostatní státy o bilaterální spolupráci. Pokud by následně každá země poslala nějakou skupinu policistů nebo vojáků, hranici dokážeme uhlídat. Konečně vznikla myšlenka evropské pohraniční a pobřežní stráže. A já ji podporuji, neboť schengenská hranice je i naše hranice, chrání nás. Nemám problém poslat policisty a vojáky k jejímu hlídání, jak jsme tak učinili ve Slovinsku, Maďarsku a nejnověji jdeme chránit Schengen zvenčí, přes Makedonii. Vy sice máte nějaký názor, ale já cítím odpovědnost za tento stát.

LN: Rovněž cítím, že ochrana schengenské hranice selhává.
Já však budu nadále trvat na tom, že nekontrolovatelná migrační krize přináší obrovské teroristické ohrožení. I samotná německá tajná služba přiznala, že hrozba teroristických útoků je vyšší než při pádu dvojčat v New Yorku. Útoky v Kolíně zase jasně naznačují, že je zde iracionální chování migrantů. Patrně od Německa očekávali něco jiného. Možná že každý dostane rodinný dům a plat čtyři tisíce eur. Ale takhle to nefunguje. Nejlepší prevencí je nedovolit, aby vznikla uzavřená komunita.

LN: Umíte si představit, že Slovensko v plné míře obnoví hraniční kontroly?
Hraniční kontroly zavádějí zejména státy, které nabídly migrantům útočiště a následně zjistily, že jim to nefunguje. Jedete z Rakouska do Německa a stojíte na hranicích. Dále jsou zde Dánsko, Švédsko. My k tomu přistupujeme jinak. Posílili jsme monitoring zelené hranice. Každý jeden nelegální migrant bude vyhoštěný ze Slovenska a v tom budeme pokračovat. A pokud bychom podobně jako Maďarsko, Slovinsko nebo Makedonie potřebovali pomoc, bez váhání o ni požádáme. Vezměte si, jaký je v tomto státě klid ve srovnání s bezpečnostními riziky v Evropě. Stabilita a klid jsou předpokladem pro podnikání, spokojený život lidí. Proto je normální, že otázka ochrany státu se dostala na samý vrchol.

Bratislava táhne proti kvótám na uprchlíky. Žaloba je připravena, řekl Fico

LN: Nemáme tady klid a bezpečí prostě jen proto, že k nám migranti nechtějí?
Kdybyste sledovali první migrační vlny, migranti měli s sebou často takové mapky. Na Slovensku byl vykřičník: Nevstupovat, zavřou a vyhodí vás odsud pryč. Proto byla také počáteční prevence velmi jasná a tvrdá. Slovensko nebylo použito ani jako tranzitní země, protože věděli, že je zadržíme a pošleme zpátky.

LN: Je však v této situaci třeba navyšovat stavy policistů na jednu z nejvyšších úrovní na obyvatele v Evropě?
Je to správné rozhodnutí. Byly zveřejněny výsledky boje proti kriminalitě a máme jedny z nejlepších čísel, jaká kdy byla i v oblasti násilných trestných činů, krádeží, vražd. Policejnímu sboru se daří. V otázce navyšování však nejde jen o policisty. Uvědomte si, že chceme navyšovat počty příslušníků speciálních útvarů, potřebujeme vojáky, kteří jsou v případě teroristických hrozeb připraveni bojovat. Část lidí nasazujeme do zahraničí. Jen sto lidí dáváme do Frontexu. Zahraniční policejní jednotka Hrad má tři sta lidí, kteří jsou kdykoliv připraveni na nasazení.

LN: Chystáte ještě do voleb další opatření?
Závisí to na konkrétní situaci. Před silvestrem jsme stáli před velkým dilematem, zdali mluvit o určitých rizicích. Týkala se i Rakouska, které je od nás vzdáleno několik kilometrů. Ale raději jsme byli zticha, nechtěli jsme nikoho znervózňovat. Přesto jsme na přelomu roku přijali vícero opatření, od zvýšení počtu hlídkujících policistů, přes monitoring chování problémových lidí, kteří se u nás pohybovali, spolupracovali jsme se zahraničními orgány. Pokud by došlo k nějakému zásadnímu zhoršení situace, určitě si sedneme a budeme to řešit.

Postaví plot i Slováci? Jsme připraveni bránit Schengen, tvrdí Fico

LN: Nastane-li po volbách 5. března situace, že nebudete schopni vytvořit vládu sami, budou uprchlíci a kvóty otázkami, na nichž bude stát vládní koalice?
Nikdy nezměním názor na kvóty.

LN: I kdyby na tom měla ztroskotat povolební spolupráce?
Teď bych nesestavoval vládu, nicméně kvóty jsou principiální otázka, budeme na ní trvat. I parlament zavázal vládu, že má jít proti kvótám. Proto si nemyslím, že by měly být předmětem diskusí při sestavování vlády.

LN: Jaké první opatření byste zavedli po vstupu do nové vlády?
Mohu potvrdit, že pokud budeme součástí nové vlády, respektive budeme mít například výrazný vliv na vládnutí, budeme velice důsledně pokračovat v plnění třetího balíku (soubor sociálních opatření – pozn. red.). Jde o sto tisíc pracovních míst, snižování zdravotních odvodů, byty pro učitele, startovní byty. Dále tady bude velký tlak na investice. Jak jsem již uvedl, pracujeme na několika zahraničních investicích. Něco se možná povede ještě do voleb. Ale bude potřeba na nich velmi tvrdě zapracovat i po volbách.

LN: Připouštíte po volbách snižování daně z příjmu právnických osob?
Už jsme řekli, že pokud bude dobrá finanční situace a veřejné finance budou v tak dobrém stavu, v jakém jsou, nebráníme se představě, že v nějakém čase dojde k dalšímu poklesu daně z příjmu právnických osob.

LN: Budete trvat na závazku vlády dosáhnout v roce 2018 vyrovnaného rozpočtu?
Ten závazek byl prezentován a platí.

LN: S kým si nedokážete představit společnou vládu?
Na tyto otázky ze mě nedostanete konkrétní odpověď. Na Slovensku platí kouzelné pravidlo: čím je strana menší, tím dříve má všechno rozdělené. Mám k volbám velký respekt, tudíž toto není téma, které by nás zatěžovalo. Chceme mít 5. března večer v centrále pocit, že jsme udělali vše, co jsme udělat mohli. Máme pozitivně nastavenou kampaň, neútočíme na jiné strany. Chceme tyto volby vyhrát, o této ambici mohu hovořit. A chceme je vyhrát tak, aby nám to umožňovalo jednat o vytvoření vlády. Stejně tak ale držíme v hlavě i to, že můžeme jít do opozice.

Autor: