Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fidel Castro chválí Obamu. Svět naopak Nobelovu cenu kritizuje

Svět

  13:08
WASHINGTON/MOSKVA/HAVANA - Jako ukázku odvahy i zpolitizování Nobelovy ceny za mír dnes hodnotí světový tisk udělení nejprestižnějšího ocenění americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Většina deníků na něj hledí spíše skepticky a připomíná, že Obama je v úřadu příliš krátce a nic významného ještě nedokázal. To, že norský Nobelův výbor vybral Obamu, naopak dnes přivítali ruský prezident Dmitrij Medveděv nebo bývalý kubánský vůdce Fidel Castro.

Fidel Castro na snímku z února 2006. foto: AFP

Listy The Washington Post a The Los Angeles Times shodně označují vyznamenání Obamy za rozpačité. "Je těžké pochopit, proč si zasloužil tuto cenu tak brzy po převzetí úřadu. Nobelův výbor neztrapnil jen Obamu, ale oslabil také důvěryhodnost ceny samotné," míní losangeleský deník. Podle washingtonského listu je to ukázka zpolitizování Nobelovy ceny za mír.

I podle The Wall Street Journal je takové ocenění Obamy předčasné. "Nyní máme tři roky na to, abychom zjistili, zda Obama dostál důvěře, kterou v něj vložil Nobelův výbor," konstatuje konzervativní list. The New York Times cenu považuje za "smíšené požehnání" pro amerického prezidenta, které jen zdůrazní "propast mezi ambiciózními sliby jeho slov a jeho výsledky".

Britský deník Daily Telegraph označil volbu letošního laureáta za jeden z největších šoků, jaké kdy připravili členové Nobelova výboru. A také za jednu z nejpolitičtějších, neboť nominace se uzavřely jen 12 dní poté, co Obama nastoupil do Bílého domu, připomíná Daily Telegraph. Političnost rozhodnutí výboru kritizovaly i londýnské The Times.

"Ve skutečnosti není toto ocenění uznáním Obamových úspěchů, ale poděkování světa za to, že není jako George Bush," glosoval výběr laureáta britský The Guardian.

Neočekával ho, nezasloužil si ho a nepotřeboval ho

Francouzský deník Libération ho naopak považuje za "důkaz naděje" do budoucna. Podle konkurenčního listu Le Figaro cena posílí mezinárodní postavení amerického prezidenta, ale současně zvýší tlak, kterému je vystaven. "Pro nositele Nobelovy ceny za mír bude nyní těžké ospravedlnit posílení 68.000 vojáků v Afghánistánu nebo pokračovat s opakovanými raketovými útoky proti Al-Káidě a Talibanu na severu Pákistánu," upozorňuje Le Parisien.

"Toto ocenění Barack Obama neočekával, nezasloužil si ho a nepotřeboval ho," konstatuje lapidárně švýcarský Tages-Anzeiger. Neue Zürcher Zeitung interpretuje volbu šéfa Bílého domu jako "dodání kuráže nositeli naděje".

Podle polského listu Gazeta Wyborcza představitel velmoci takovou podporu nepotřebuje. "Potřebují ji ale tisíce bojovníků za lidská práva," kritizoval letošní rozhodnutí Nobelova výboru. Deník Rzeczpospolita označil Obamovu volbu za "skeč z Monty Pythonů".

"Prezident velmoci nemůže být posuzován podle atraktivity svých myšlenek, nýbrž podle výsledků své politiky... Nobelova cena pro Baracka Obamu tak přichází příliš brzy," konstatuje rakouský Der Standard. Ruský list Kommersant považuje ocenění amerického prezidenta za ukázku důvěry v nového pána Bílého domu, které ale pro něj může být i "medvědí službou" a nezvýší mu doma upadající popularitu.

Rozhodnutí chválí Castro i Medveděv

Na rozdíl od světového tisku dnes ruský prezident Medveděv krok Nobelova výboru ocenil. "Doufám, že toto rozhodnutí dodá další stimul pro naši společnou práci na vytváření nového klimatu v mezinárodní politice," prohlásil podle agentury Reuters.

Někdejší nejvyšší kubánský představitel a dlouhodobý odpůrce Spojených států Fidel Castro podle agentury AFP považuje Nobelovu cenu za mír pro Obamu za pozitivní rozhodnutí, které je zároveň kritikou "genocidní politiky" mnoha předchozích šéfů Bílého domu.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat