Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Děkuji bohu za šanci žít.' Filipínci se modlili v rozbořených kostelech

Svět

  7:27
MANILA - Filipínci, kteří přežili řádění ničivého tajfunu Haiyan, zaplnili polorozbořené kostely v nejvíce zasaženém městě Tacloban. Nedělní mše se zúčastnily tisíce lidí, ve svých modlitbách děkovali Bohu za to, že přežili, popsala agentura Reuters.

Filipínci, kteří přežili řádění ničivého tajfunu Haiyan, zaplnili polorozbořené kostely v nejvíce zasaženém městě Tacloban. foto: Reuters

V první řadě v kostele Santo Nino seděla i pětapadesátiletá Rosario Capidosová. Se slzami v očích objímala svého devítiletého vnuka Cyricha. Když tajfun 8. listopadu udeřil, byla doma spolu s dalšími devíti členy rodiny. Voda začala rychle stoupat, jí se ale podařilo převézt svá tři vnoučata na desce z polystyrenu přes zaplavenou silnici do nedalekého čínského chrámu. Všichni přežili.

  • Tajfun podle posledních údajů zabil nejméně 3681 lidí a čtyři miliony obyvatel se ocitly bez střechy nad hlavou.
  • Do země proudí humanitární pomoc z celého světa.

"Proto pláču. Děkuji Bohu, že jsem dostala druhou šanci žít," uvedla Capidosová.

Kostely slouží zároveň jako přístřešky pro ty, kteří přežili. V Santo Nino nyní žije asi třicet rodin. Místo zároveň funguje i jako skladiště pro vodu a jídlo. Mši sloužil farář Amadero Alvero. V prvních hodinách po zkáze ale v kostele příliš nepobýval. Procházel totiž ulicemi Taclobanu se svěcenou vodou a modlil se za oběti neštěstí. "Navzdory tomu, co se stalo, stále věříme v Boha," citovala ho agentura AP. "Kostel může být zničený, ale naše víra je netknutá," dodal farář.

Nedělní mše se zúčastnily tisíce lidí, ve svých modlitbách děkovali Bohu za to, že přežili, popsala agentura Reuters.

Devět dní po katastrofě se konečně daří dostat do nejhůře postižených míst potřebné zásoby, léky i vodu. Supertajfun vyhnal z domova na čtyři miliony lidí a poničil půl milionu domů. Zasaženou oblast by měl dnes navštívil filipínský prezident Benigno Aquino, který byl kritizován za pomalou reakci na obrovskou humanitární krizi, které musí země čelit.

Autoři: ,