Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filipínská exprezidentka vytunelovala loterii. Hrozí jí doživotí

Svět

  10:24
MANILA - V Manile začal soud s bývalou filipínskou prezidentkou Glorií Macapagalovou-Arroyovou v souvislosti s jejím již třetím obviněním z korupce.

Filipínská exprezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová foto: ČTK

Exprezidentka je tentokrát obviněna, že zneužila 8,8 milionu dolarů ze státních loterijních fondů pro své osobní potřeby během posledních dvou let v úřadu, a hrozí jí doživotní žalář.

Pětašedesátiletá bývalá hlava státu se u soudu objevila na kolečkovém křesle a s obvázaným krkem. Policie ji přivezla z vojenské nemocnice, kde byla přijata z důvodu poranění krku a dehydrataci již před tím, než na ni byl začátkem měsíce kvůli nové korupční aféře vydán zatykač. Exprezidentka dnes prohlásila před soudem, že se cítí nevinná.

Tvrdí, že jde o odvetu jejího nástupce

Macapagalová-Arroyová strávila už dříve osm měsíců ve vazbě, když byla v jiném případu obviněna z volebních podvodů, za něž jí hrozí čtyřicetiletý trest. V červenci byla propuštěna na kauci.

Kauci složila Macapagalová-Arroyová i v druhém případu, který se týká údajného přijímání úplatků při rozhodování o státní zakázce. Za údajný pokus o uzavření nevýhodné smlouvy s čínskou telekomunikační firmou by politička mohla v cele strávit deset let. V novém případu, který se týká zpronevěry 8,8 milionu dolarů, čelí exprezidentka doživotnímu vězení. Kauce je v této kauze vyloučena.

Macapagalová-Arroyová, která odstoupila z prezidentské funkce po devíti letech v roce 2010, tvrdí, že zmíněná soudní stíhání jsou politickou odvetou jejího nástupce Benigna Aquina. Ten slíbil, že zbaví Filipíny korupce, a má vysokou podporu voličů.

Autoři: ,

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....