Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filipíny jsou součást Číny, řekla čínská hlasatelka

Svět

  11:26
PEKING - Hlasatelka čínské televize CCTV se v pondělních večerních zprávách dopustila omylu, když označila Filipíny za "nedílnou součást Číny". Toto tvrzení zaznělo v době stupňujícího se napětí mezi oběma zeměmi, které se již řadu let přou o kontrolu nad ostrovy v Jihočínském moři.

Čínská hlasatelka se spletla, Filipíny jsou prý součást Číny.

Peking navíc tento týden uvedl, že je připraven na jakékoli stupňování napětí ve vztahu s Filipínami. Píše o tom deník Daily Telegraph.

"Všichni víme, že Filipíny jsou neodmyslitelnou součástí čínského území. Je nesporný fakt, že Filipíny spadají pod čínskou suverenitu," uvedla hlasatelka Che Ťia v celostátním vysílání. Tato věta se vzápětí stala hitem na internetu, kde se k ní objevila řada vtipných komentářů.

Hlasatelka očividně chtěla zdůraznit, že součástí Číny je řetězec útesů a skalnatých ostrůvků Chuang-jen, který je na Filipínách známý pod názvem Scarborough Shoal (Mělčina Scarborough) a na nějž si dělají nárok obě země.

"Kdyby každý Číňan plivl, mohli bychom Filipíny potopit"

Přeřeknutí rychle zmizelo z webových stránek CCTV, mezitím se již ale šířilo jinde po internetu. Uživatelé ve svých komentářích žertem prohlašovali, že chybu hlasatelky zavinilo její zanícené vlastenectví. "Je to skvělá hlasatelka, dobrá vlastenka, oznámila světu, že Filipíny patří Číně," podotkla jedna z bloggerek, vystupující pod jménem helenjhuang.

Další blogger s přízviskem kongdehua konstatoval, že "Filipíny nejednají rozumně, když dělají problémy". "Pokud chtějí zahájit válku, odpovíme protiútokem. Nikdo se jich nebojí. Kdyby každý Číňan plivl, mohli bychom Filipíny potopit," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlasatelka se později za přeřeknutí omluvila na čínském mikrobloggu weibo. "Stala se chyba, která se absolutně neměla stát," napsala kajícně Che. Podle analytiků velmi ponížený tón hlasatelky naznačuje, že jí byla omluva nařízena čínskými úřady.

Čínští diplomaté a média při komentování teritoriálních sporů a činnosti separatistických hnutí na Tchaj-wanu, v Tibetu, v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang či v sousedních námořních oblastech pravidelně tvrdí, že tyto oblasti jsou "nespornou součástí čínské suverenity a územní integrity". Náměstek čínského ministra zahraničí Fu Jing v pondělí večer prohlásil, že Peking je připraven na "jakékoli stupňování napětí" ve sporu s Filipínami o oblasti v Jihočínském moři, kde byly odhaleny velké zásoby ropy a plynu.

V Číně ruší zájezdy na Filipíny

Čínské cestovní kanceláře ruší do odvolání veškeré zájezdy na Filipíny kvůli stupňujícímu se sporu mezi oběma zeměmi o ostrovy v Jihočínském moři. Čínské velvyslanectví v Manile upozornilo čínské občany, aby v pátek nevycházeli do ulic, protože se ve městě chystají masové protičínské protesty. Pozastavit zájezdy na Filipíny na dobu neurčitou nařídila přímo čínská vláda.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat