Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filipíny: totální zkáza na vlastní oči

Svět

  6:00
GUIUAN/ PRAHA - Na centrální část Filipín 8. listopadu udeřil nejsilnější tajfun, který kdy zasáhl pevninu. Větry a vlna, kterou tajfun Hayian na mnoha místech zvedl, totálně zničily rozsáhlé oblasti. Katastrofa si dosud vyžádala 5500 obětí a miliony lidí jsou bez domova.

Pohled na zátoku ve městě Guiuan. Přílivová vlna z moře zde zasolila půdu, která se tak po nějaký čas stane neplodnou. foto: Petr Štefan

Petr Štefan se spolu s humanitárním týmem Člověka v tísni vypravil okamžitě po pohromě na místo pomáhat. Dostal se do oblastí, které připomínají zkázu po tsunami a kde byl po úderu tajfunu prvním Čechem. O svých zkušenostech z Filipín bude vyprávět dnes 3. prosince v Langhansu – Centru Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1). Diskusi doprovodí promítání fotografií, informace o aktuální situaci na místě i příběhy místních lidí.

Diskusní večer

Filipíny: totální zkáza na vlastní oči

úterý 3. prosince, 19.00

Langhans – Centrum Člověka v tísni

Vodičkova 37, Praha 1

Vstup zdarma

www.facebook.com/matepravovedet

Tým Člověka v tísni dorazil do města Guiuan, zatím nejhůře postiženého místa, se kterým se pracovníci organizace setkali. Padesátitisícové město na ostrově Leyte nedaleko mořského břehu smetla spolu s tajfunem Haiyan i obrovská přílivová vlna, která obydlí i stromy srovnala se zemí. Člověk v tísni zde zaměstná Filipínce odklízením trosek, které budou moci využít ke stavbě nových obydlí a získat možnost přivýdělku, o který většina z nich přišla.


„Dlouho se sem nešlo dostat. Bylo to první město na pevnině, které přímo zasáhl tajfun. Na rozdíl od Taclobanu je město absolutně mimo mediální zájem. Vlna tu obrovskou silou smetla rozsáhlé oblasti, takže se to dá přirovnat k tsunami,“ říká Petr Štefan z Člověka v tísni.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!