14. března 2017 16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fillona obvinil soud ze zpronevěry za fiktivní zaměstnání manželky

Francouzský politik Francois Fillon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský politik Francois Fillon | foto: Charles PlatiauReuters

PAŘÍŽ Francouzská justice v úterý obvinila pravicového prezidentského kandidáta Françoise Fillona ze zpronevěry veřejných financí. Vyšetřující soudci tak učinili v rámci zkoumání údajně neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí jako parlamentních asistentů. Podle agentury AFP o tom informoval Fillonův právní zástupce.

Soudci si Fillona předvolali ráno, aby mu obvinění sdělili. Politik byl kromě zpronevěry veřejných financí obviněn i z toho, že tyto příjmy tajil a jejich vyplácení zařizoval. Případ se týká i nepřiznání příjmů veřejného činitele v rámci zajištění transparentnosti veřejné správy.

Fillon, který loni jasně vyhrál prezidentské primárky strany Republikáni, postavil svou kampaň na tom, že ho neprovázejí žádné skandály. Když se začala provalovat aféra kolem zaměstnávání jeho příbuzných, cítil se ještě v tak pevné pozici, že slíbil, že pokud by byl obviněn, odstoupil by z kampaně. Když se k tomu ale začalo schylovat, rozmyslel si to, a začal tvrdit, že je obětí spiknutí justice. Vyzval rozčarovanou pravici, aby ho dál podporovala, což se mu podařilo jen zčásti.

Aféra se projevila v průzkumech veřejného mínění, které mu oproti dřívějšku nedávají příliš šancí na postup do druhého kola jarní prezidentské volby. V něm se zřejmě střetnou nacionalistka Marine Le Penová s centristou Emmanuelem Macronem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz